Kürek Takımı, Filosunu Genişletiyor

Dört yıldır Bitez'de Özgür Plaj mevkiinde çalışmalarını sürdüren Halikarnas Kürek Takımı, tekne filosunu yeni bir açık deniz dört çifte teknesiyle geliştirdi. Yeni tekneye törenle “Queen Ada” ismi verildi.

Kürek Takımı, Filosunu Genişletiyor

Yeni tekne, FISA (Uluslararası Kürek Federasyonu) kurallarına uygun olarak son teknoloji ile imal edildi. Kulüpte dört yıldır kürek çeken hobi kürekçileri arasından yarışa hazırlanmaya başlayan çeşitli kategori ve yaş guruplarından sporcular için imal edilen yeni tekne geçen sene filoya katılan Artemisia gibi 10.50 metre boyunda ve kuralların izin verdiği en düşük gövde ağırlığı limiti olan 140 kilo ile hayranlık topluyor.


 
Tekneye Büyük İskender’in manevi annesi olarak anılan ve 344–341 yılları arasında Pers Satrabı olarak Karya’yı Halikarnassos’tan, yani Bodrum’dan yöneten Kraliçe Ada’nın ismi verildi.

İsim verme töreninde konuşan Bodrum Belediyesi Özel Kalem Müdür Kenan Apaydın, “4 yıldır burada sizler gibi değerli sporcularla devamlılığı sağlamak çok önemli. Böyle önemli bir günde sizlerle birlikte olduğumuz için çok mutluyuz.” dedi.

Türkiye Kürek Federasyonu yönetim kurulu üyesi Bülent Eren ise federasyonda etik kurulunun kurduklarını anımsatarak “Etik kurallar bizim için çok önemli. Dünya Kürek Federasyonu’nun 23 sayfalık etik kurallarını Türkçe’ye çevirerek oluşturduk. Ağustos ayında yapılan yönetim kurulu toplantısında etik kurallarımız yönetimden geçti. Özellikle kadınlar konusunda son derece önemli girişimlerde bulunuyoruz. Cinsiyet ayrımı, cinsel taciz gibi konularda çok hassasız ve bu konuları gündemimize aldık.” şeklinde konuştu.
 
Queen Ada ismi verilen teknenin çok güzel bir tekne olduğunu söyleyen Eren, “Kilosu da çok iyi. Verilen isim de çok iyi.” dedi.
 
Tören sonrası, kürekçilerin evlerinde yaptıkları yiyecekler konuklara ikram edildi.