Lüks Otellerde Durum İyi Değil!

Bu yıl Rusya pazarında umduğunu bulamayan Antalya ve Bodrum’daki lüks otellerde dolulukların yerlerde olduğu belirtiliyor. Doluluk oranları yüzde 50 seviyelerinde seyreden bazı lüks otellerin yüzlerce personeli işten çıkardığı öğrenildi.

Lüks Otellerde Durum İyi Değil!

2023 yılına büyük umutlarla giren Türkiye turizm sektörü İngiltere pazarı hariç diğer pazarlarda istediği ivmeyi yakalayamazken, lüks segmentte hizmet veren otellerde durumun daha da vahim olduğuna dikkat çekiliyor. Mayıs ve Haziran aylarını kötü geçiren turizm sektörünün, Temmuz ayı ile birlikte toparlanmaya başladığını ancak durumun tüm tesisler için aynı olmadığı ifade ediliyor.

Otellerin düşük talebi canlandırmak amacıyla yaptığı indirimlerin de durumu çok fazla değiştirmediği, 90 rubleyi aşan dolar kuru, artan uçak bileti fiyatları, ülkedeki belirsizlik ve savaş korkusu gibi nedenlerle tedirgin olan Rusların eskiden olduğu kadar lüks tatil satın alamadığı ifade ediliyor. Uzmanlara göre, Türkiye-Rusya hattındaki business sınıfı uçak bileti fiyatlarındaki düşüş de aynı şeyin göstergesi; Üst gelir grubuna mensup Ruslar Türkiye’ye tatile gelmiyor.

MAKUL FİYAT POLİTİKASI İZLEYEN BÜTÇELİ 5 YILDIZLI OTELLER DOLU

Rusya pazarında ilk dolan otellerin her zaman en üst kategorideki oteller olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu nedenle söz konusu otellerin erken rezervasyon (EB) döneminde indirim yapmadığının altını çiziyor. Buna karşın makul fiyat politikası izleyen lüks tesislerle ekonomik 5 yıldızlı otellerde doluluğun yüzde 70-100 arasında değiştiği kaydediliyor.

LÜKS OTELLERDE DOLULUK YÜZDE 30-40

Sektör uzmanları, “Alman veya İngiliz misafir geceliği 2 bin avro olan otelde konaklamaz. O otellerde konaklayacak olanlar Ruslar ya da Ukraynalılardır ama onlar da gelmiyor. Bu tip tesislerde maliyetler çok yüksek olduğu için fiyat indirimine de gidemiyorlar. Dolayısıyla şu anda Antalya ve Bodrum’daki lüks otellerde doluluklar yüzde 30-40’larda ve son dakikada yapabilecekleri pek bir şey yok. Üstelik ağustos ayı da parlak görünmüyor. Bakıyorsunuz bir lüks otel Temmuz ortasında Rusya’da tanıtım yapıyor. Neden? Çünkü otel boş. Kusura bakmasınlar ama bu saatten sonra yapılacak çok bir şey yok.” ifadelerini kullanıyor. 

Bodrum'un Torba ve Güvercinlik mahallelerinde lüks otellerin maliyetlerini düşürmek için personel çıkarmaya başladığı bildirildi. Bazı otellerin yüzlerce personel çıkardığı öğrenildi.

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Ömer Faruk Dengiz, yoğun geçen bir bayram sonrası ciddi bir düşüş yaşadıklarını söyledi. Artan maliyetleri otel fiyatlarına yansıtmaları sonrası talebin düştüğüne dikkat çeken Dengiz, “Enflasyon odaklı maliyetleri oda fiyatlarına ekleyince, yurt dışı tatil merkezlerinin de fiyatlarını geçmiş olduk. Örnek verecek olursak, Dubai’deki veya Amerika’daki tatil bölgeleriyle fiyatlarımız aynı oldu. Yabancı turist geçen seneye göre yüzde 56’lık bir fiyat farkı görünce doğal olarak tatil planlarını iptal ediyor veya tercihini farklı bölgelerden yana kullanıyor. Körfez Savaşı’ndan bu yana turizm sezonu ilk defa bu kadar kötü bir süreç yaşıyor” dedi.

Bodrum’da birçok otelin maliyetler nedeniyle küçülmeye gittiğini söyleyen Dengiz, “Büyük ve küçük ölçekli işletmelerde, maliyetler nedeniyle elaman çıkarma yöntemi devreye girmiş durumda. Otel ve işletmeler, her sezon öncesi acentelerle anlaşmalar yapar. Bu anlaşmalarda kar ve maliyet hesapları yapılır ve sezona böyle başlanılır. Tabi bu süreçte az da olsa belli oranda, hesapta olmayan maliyetler de eklenir. Fakat yapılan son zamlar ve asgari ücret hesapta yoktu. Her şeyimizi bir sene önce ayarlıyoruz. Sonradan KDV değişikliği, konaklama vergisi gibi birçok vergi çıktı; bunlar direncimizi kırdı. Yüzde 30-50 oranında artış yaptığımızda ise farklı tablolarla karşılaşıyoruz. Bu son zamlar bize de çok zarar verecek” diye konuştu.