Mahallelinin Kanalizasyon Talebi

Bodrum’da evlerinin yıllardan bu yana kanalizasyon hattına bağlanmadığını dile getiren mahalle sakinleri, yetkililere bir kez daha çağrıda bulundu.

Mahallelinin Kanalizasyon Talebi

Gündoğan Necip Nalbant Sokak üzerinde 2000–2010 arasında yapılan binalardaki 20’den fazla hane, yıllardır kanalizasyona bağlanmıyor. Aynı bölgede 2 yıl önce yapılan binaların kanalizasyon hattına bağlandığını fakat kendilerinin tüm çabalarının sonuçsuz kaldığını dile getiren mahalle sakinleri, fosseptiği çektirmek için sürekli vidanjör parası verdiklerini dile getiriyor. 

Mahalle sakinlerinden Deniz Emre Sabancı, “Biz 3 haftada bir vidanjör çağırtıp fosseptiği çektirtiyoruz. Belediye çekerse 1750 TL veriyoruz. Özel vidanörler çekerse 4 bin TL civarında. Bizim için çok maliyetli bir durum. Bizim evlerimizin imar veya iskanla ilgili bir sıkıntısı da yok.” dedi. 

Mahalle sakinlerinden Nihat Koyuncu ise 2014 yılından beri bölge sakinleri adına MUSKİ’ye müracaatlarının olduğunu dile getirerek şöyle dedi;

“İlgililere sorduğum zaman bağlanabilir diyorlar. Dilekçe ile müracaat ettiğimde de sistemsel bir sorununun olduğunu dile getiriyorlar. Ancak bu sistemsel sorun sadece bu bölge halkına yansıyor. Bizim hemen 30 metre altımızda yapılan villalar için böyle bir sistemsel sorun yok, onları bağlayabildiler. Arıtma istasyonu bizim 200 metre yukarımızda. Terfi istasyonu da 50 metre yakında. Buna rağmen biz bu sisteme bağlanamıyoruz. Şimdi yetkililere soruyorum, eğer bu sistemin kapasitesi yetersiz ise aşağıdaki villaları neden bağladınız? Onların 5 nolu terfi istasyonunu neden iptal ettiniz? Zengin ya da fakir gibi bu eşitsiz belediye mantığı sizde de mi aynı şekilde yürüyor? Madem onları sisteme bağlayabiliyorsunuz, bizi neden bağlamıyorsunuz? Bizim onlardan farkımız ne? Onların evinin önünden kanalizasyon sistemi geçiyor diye bir bahane var. Biz katılım bedeline bile razı olduk. Bizim binaların hepsinin iskanı ruhsatı var. Belediyecilikte bunun yapılması zorunludur, bu yasal bir haktır.”

Öte yandan Bodrum’da lavabolara ve klozetlere atılan çeşitli maddeler nedeniyle kanalizasyon hatları tıkanmaya devam ediyor. Son olarak yeni hastane yolu üzerinde tıkanan kanalizasyon hattı, kaldırımdaki rögardan taştı. Yol boyunca akan kanalizasyon hattı, kötü kokuya neden oluyor. Sürekli akan atık su, trafik güvenliğini de tehlikeye düşürüyor.