Marketten Noter Parasını İstiyor

Bodrum’da kantinini işlettiği okul depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle tahliye edilen İsmail Birden'in aldığı ürünler elinde kaldı. Noterden çektiği 2 ayrı ihtarın ardından ürünlerin yarısını markete iade edebilen Birden, noter parasını geri alabilmek için mücadele veriyor.

Marketten Noter Parasını İstiyor

Kanuni Sultan Süleyman Anadolu Lisesi'nin kantinini işleten İsmail Birden, büyük depremden bir gün önce, 5 Şubat günü ilçedeki bir gross marketten 7 bin 400 TL tutarında alış veriş yaptı. 

Ertesi gün büyük deprem olunca okullar tatil edildi. Bir süre sonra okullar açıldı fakat Kanuni Sultan Süleyman Anadolu Lisesi, başka bir okula taşınınca İsmail Birden'in kantini kapandı. Aldığı mallar elinde kalan esnaf, ürünleri aldığı gross markete mücbir sebep dolayısıyla malları iade etmek istedi.

Dilekçesine sonuç alamayan ardından notere giden İsmail Birden, ihtar gönderdi. İhtarın ardından marketten şu yanıt geldi;

“İhtarnamenizde belirttiğiniz somut durumun hukuki herhangi bir dayanağı bulunmamaktadır, söz konusu olgu ‘başka bir adrese taşınma mücbir sebep sayılmamaktadır. Kaldı ki tacir olmanın en büyük sorumluluklarından biri olan ticari işletmeyi basiretli bir tacir gibi yönetme yükümlülüğünüz bulunmaktadır. Buna ek olarak, ürünlerin iade alınması kalite ve gıda güvenliği açısından risk teşkil etmektedir. İade istenen ürünlerin belirli sıcaklık seviyesi altında muhafaza edilmesi gerektiğinden, satışı gerçekleşip hasar ve muhafaza yükümlülüğü müşteriye ait olduktan sonra tekrar geri alınması söz konusu olamaz. Bu cihetle, donuk ve diğer ürün kategorileri başta olmak üzere ilgili faturaya konu ürünlerin iadesini kabul etmediğimizi, ayrıca tarafınızdan kesilecek/kesilen iade faturasını kesinlikle kabul etmeyeceğimizi bildiririz. Muhatap tarafınıza önemle, ihtaren ve ihbaren saygılarımızla bildirmekteyiz.” 

Gönderdiği ikinci ihtarın ardından ürünlerin yarısını iade edip 4 bin 400 TL’yi geri alan esnaf, 880 TL noter parasını alabilmek için mücadele veriyor. Geri alınmayan donuk ürünleri soğuk zincir koşullarına eksiksiz riayet ederek sakladığını ifade eden Birden, parasının iade edilmemesi durumunda mahkemeye başvuracağını ifade etti. 

Bugün market önünde arkadaşı Kaan Toker ile birlikte basın mensuplarına açıklama yapan Birden, “Market, okulun başka bir okula kapanmasını mücbir sebep saymadı. Bunun için kalan ürünleri alıp paramı iade etmedi. Noter masrafım olan 880 TL’nin de geri ödenmesini istiyorum.” dedi. 

İsmail Birden’in birlikte iş yaptığı arkadaşı Kaan Toker ise açıklamasında şunları söyledi;

“İsmail, yazın benim ürettiğim dondurmaları satar, kışın da kantin işletir. Biz ürünleri teslim etmek için dilekçe verdik. Dilekçeyi aldılar ve ‘biz yukarı iletiriz’ dediler. Ama bize bir belge vermediler. Biz kapıdan çıkınca siz bunu çöpe atarsanız biz nerden bileceğiz. ‘Öyle bir yöntemimiz yok’ dediler. Mecbur kaldık, noterden ihtar gönderdik. Noterden çekince daha vahim bir durum ortaya çıktı. Bizi, basiretli tacir olmamakla itham ederek depremi mücbir sebep olarak kabul etmediklerini dile getirdiler. Bakanlığın kararını kabul etmediler. Yanlış anladıklarını düşündük, bir kere daha ihtar çektik. İkinci ihtardan sonra ürünleri götürdük, yaş sebze meyveye diyecek bir şeyimiz yok ama kendi mevzuatları gereği soğuk zincir olanları da almadılar. Biz de ‘bunu soğuk zincirde ölçün’ diye anlattık ama hiçbir işe yaramadı. Özetle 7 bin 400 TL’lik mal alındı, 4 bin 400 TL’sini kabul ettiler. Bu iadeyi kabul ettirebilmek için 880 TL para harcadık. Konu kapanmadı, noter parasının ödenmesini istiyoruz. Onu kabul etmiyorlar. Biz burada evrak kayıt sisteminin olmamasını da eleştiriyoruz. Biz üçüncü noter masrafı çıkmasın diye bir dilekçe daha yazdık. Birazdan markete girip elden dilekçe vereceğiz. İki noter parasını bize iade etmelerini isteyeceğiz. Eğer dilekçeyi çöpe atarlarsa yapacak bir şeyimiz yok. Atmayıp bize cevap verirlerse o cevaba göre hareket edeceğiz. Biz bu parayı almadan bırakmayacağız. Gerekiyorsa icradan ödeme emri göndereceğiz. Orada da itiraz ederlerse davamızı açacağız.”

Bu mücadeleyi tüm esnaf adına yaptıklarını söyleyen Toker, konuşmasını şöyle tamamladı;

“Büyük firmaların küçük esnafı yok sayıp silindir gibi ezip geçmesine izin vermiyoruz. İçeride çalışan arkadaşlarımıza da bir şey demiyoruz. Ya sistemlerinden kaynaklanıyor ya da yukarı kendilerini ifade edememekten kaynaklanıyor ama ortada bariz bir sorun var. Ülke bir deprem yaşıyor, depreme dayanıksız okul kapatılıyor ama bu mücbir sebep sayılmıyor. Biz de buna isyan ediyoruz.”

Market yetkilileri ise basın mensuplarına herhangi bir açıklama yapmayacaklarını dile getirdi. 

Muhabir; Hamdi Yörür