Mecliste 10 Madde Görüşüldü

Bodrum Belediyesinin 2023 yılı Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda, 1’i önerge olmak üzere toplamda 10 gündem maddesi görüşüldü.

Mecliste 10 Madde Görüşüldü

Herodot Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen toplantının başında Gazze’de yaşamını yitiren çocuklar, kadınlar ve siviller için saygı duruşunda bulunuldu.

Toplantıda askıdan inen “Turgutreis, Bahçelievler, Akyarlar, Karabağ, Akçaalan, Peksimet, İslamhaneleri ve Dereköy Mahallelerini kapsayan 1/1000 ölçekli Revizyon ve İlave Uygulama İmar Planı askı ilan süresi içinde Bodrum Belediyesi’ne iletilen itirazların değerlendirilmesi” önergesi oybirliği ile gündeme alındı. Gündem maddesi İmar Komisyonu’na havale edildi.

Toplantının ilk gündem maddesi, ilçe genelindeki yedi mahallede, yirmi yedi (27) sokaktaki benzer sokak numaralarında düzenleme ve nitelik değişikliği yapılması yönünde alınan Cadde ve Sokak İsimlerini Belirleme Komisyonunun raporu oybirliği ile kabul edildi.
 
2’nci gündem maddesinde Yalıkavak Mahallesi 6853 Sokağa, Kaymakam Muslu Köse Sokak ismi verilmesi oybirliği ile kabul edildi.
 
3’üncü maddede Fen İşleri Müdürlüğü bünyesinde yürütülen “Alt Yapı Koordinasyon Merkezi (AYKOME)” hizmetiyle ilgili uygulanacak “2024 Yılı Zemin Tahrip Bedeli Tarifesi” taslağı Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Toplantıya verilen 10 dakikalık ara sonrası gündem maddesi yeniden görüşülerek komisyon raporu oybirliği ile kabul edildi.

4’üncü maddede Kumbahçe Mahallesi, Sanat Okulu Sokak, 1174 ada 1 ve 2 (eski 5 ve 6) parsellerde yer alan, mülkiyeti Belediyeye ait 131 ve 132 envanter numarası ile tescilli Taşınmaz Kültür Varlığı niteliğindeki yapılara, Özel Müze Statüsü alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gerekli başvurularının yapılması oybirliği ile kabul edildi.

5’inci maddede Karakaya Mahallesi, Samanlık Mevkii, 163 ada 17 parselde kayıtlı taşınmaza ilişkin hazırlanan 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Değişikliği teklifi İmar Komisyonu’na havale edildi.

6’ncı maddede 1/1000 ölçekli Mumcular İmar Planında yaklaşık 50 dönümlük ve 55 dönümlük alanlar ile 1/1000 ölçekli Yalı Mahallesi (Çiftlik) kesimi Uygulama Revizyon İmar Planında yaklaşık 55 dönümlük ve 45 dönümlük alanlarda, 3194 sayılı İmar Kanununun 18. maddesine göre uygulama yapılabilmesi için, aynı Kanunun 10. maddesine göre Belediyenin 5 yıllık imar programına ek olarak konulması ve onaylanması hususu İmar Komisyonu’na havale edildi.

7’nci maddede Belediye İyi Parti Meclis üyelerinden Hülya Aşkın meclis üyeliğinden istifa ettiğinden, üyesi olduğu Deprem Çalışma Komisyonu ve  Şeffaflık Komisyonu’na Serdal Sarıl, Tahsil Yardım Komisyonu ve Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonu’na Aşkın’ın yerine gelen Caner Erkan’ın seçilmesi oybirliği ile kabul edildi.

8’nci maddede Gökçebel Mahallesi 577 ada 55, 56 parsel ile 583 ada 2 parsel arasında kalan park alanında, Muhittin Orhon adı verilmek şartıyla, tüm masraflarının Eras Madencilik AŞ. tarafından üstlenilerek çocuk parkı, spor alanı, basketbol sahası olarak teslim edilmesine ilişkin şartlı bağış talebi oybirliği ile kabul edildi.

9’uncu maddede Belediye müdürlükleri tarafından yapılan bazı ihalelerin sözleşme bedellerinin bütçede tahmin edilen ödeneklerden düşük ihale edilmesinden veya yaklaşan mali yılsonuna rağmen ihalesi çeşitli nedenlerle yapılamadığından dolayı artan ödeneklerin atıl kalmaması için, ödeneklerinin yılsonuna kadar ihtiyaca yetmeyeceği anlaşılan Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne 3 milyon 370 bin TL bütçe aktarımı yapılması hususu oybirliği ile kabul edildi.

Toplantı sonrası Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras tarafından 5 Aralık Dünya Hakları Günü dolayısıyla kadın meclis üyeleri ve mecliste görev alan kadın çalışanlara çiçek takdim edildi.