Mermer Israrı Kafaları Karıştırıyor!

Bodrum Limanı’nda yapılacak düzenleme çalışmalarından yüzey kaplamasının mermer yapılacak olmasına tepkiler sürüyor...

Mermer Israrı Kafaları Karıştırıyor!

 

Bodrum Limanı’nda yapılacak düzenleme çalışmalarından yüzey kaplamasının mermer yapılacak olmasına tepkiler sürerken, Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, mermer döşenmesi kararını Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun verdiğini söyledi. 

Bugün Bodrum Belediyesi Meclis Toplantısı’nda liman düzenleme çalışmaları hakkında bir sunum yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi’nden İnşaat Mühendisi Metin Burak Okyay ile Şehir Plancısı Ceyhun Gümüşsoy, teknik bilgiler verdi. 

Toplantı öncesi ise numune olarak getirilen bazalt, beyaz ve emprador mermer, andezit mermerler incelenmek üzere toplantı salonunda sergilendi. 

Yaklaşık bir buçuk kilometre uzunlukta yürütülecek çalışmalarla ilgili bilgiler aktaran Şehir Plancısı Ceyhun Gümüşsoy, en çok tepki alan zeminin mermerle kaplanacak olması ile ilgili şunları söyledi:

“Biz 2018 yılında Haziran ayında başvurumuzu gerçekleştirdik, altyapı ve döşeme detayını kurula sunduk. Biz 3 alternatif sunduk. Bunlardan bir tanesi mermer, hem emperador hem de beyaz mermer. İkinci alternatifimiz ise andezit, bazalt, granit. Üçüncü alternatifimiz ise daha kolay ve daha az maliyetli olarak tuğla ile betondu. Kurul, bu alternatifler içinde olan beyaz mermer ve emperador mermeri oybirliği ile karar aldıklarını söyledi. Sonraki süreçte bize mermerle ilgili bazı çekinceler iletildi. Hem Kurul’a, hem bizim belediyemize, hem de Bodrum Belediyesi’ne çok fazla talep geldiği bildirildi. Biz de bununla ilgili olarak sadece andezit bir döşeme detayı sunduk. Bu da geçen gün Koruma Kurulu gündemine alındı. Orada yine oybirliği ile alınan kararla daha önce alınan mermer kararının uygun olduğu bize bildirildi. Daha sonra konu ile ilgili belediyelerimize talepler geldi. Biz de sizi bilgilendirmek için bugün buraya geldik. Koruma Kurulu bu kararı oybirliği ile almış. Bu konu Kurul gündeminde görüşüldüğü zaman mermerin yerel malzeme olduğu ve bu bölgede tarihten beri kullanılan bir malzeme olarak tercih edildiğini belirttiler. Bazalt ve andezit teknik olarak incelediğimizde volkanik kayaçlar.”

Toplantıda söz alan vatandaşlardan bazıları ise ilk etapta Koruma Kurulu’na neden mermer teklifinin sunulduğunu sordu. Toplantıda söz alan birçok vatandaş da zemin kaplamasında mermer kullanılacak olmasına tepki gösterdi. 

Yeniden söz alan Ceyhun Gümüşsoy, “Kayma konusu şöyle; biz alanı gezdik. Kullanılan malzeme eskitme veya cilalama tarzında dediğimiz malzemeler kullanıldığı için bundan dolayı bir kayma gerçekleşiyor. Numunelerde getirdiğimiz 2 özellikli ürün var. Kumlamalı ve ham olarak kullanılan malzeme. Ham malzemeyi biz Akyaka’da, Dalaman’da, Milas’ta kullandık. Bu zamana kadar bu konuyla ilgili bize bir talepte gelen olmadı” şeklinde konuştu. 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise “Bu karar Kurul’un kararı ama herhangi bir girişim olabilir. Kurul’a yeniden başvururuz, yeniden değiştirilmesini isteriz. Sonuçta Allah’ın takdiri değil. Biz bununla ilgili girişimlerimizi yaparız” dedi. 

Öte yandan yapılacak yeni düzenlemelerde ısrarla mermer kullanılmak istenmesi, akıllara 2012 yılında Bodrum çarşı düzenlemeleri için yapılan adrese teslim ihaleyi akla getirdi. İhale teknik şartnamesinde kullanılacak malzeme olarak, tek ocaktan çıkan Fethiye Emperador koşulu  konmuş ve ihaleye sadece 1 firma teklif verebilmişti.