Mesleki Deneyimlerini Paylaştılar

Mesleklerin günümüzdeki çalışma alanları ve koşullarındaki hızlı değişim, üniversiteye hazırlanan öğrencilerin bu değişim ve farklılıkları dikkate alarak hedef belirlemelerinde büyük önem taşıyor.

Mesleki Deneyimlerini Paylaştılar

Mesleklerin günümüzdeki çalışma alanları ve koşullarındaki hızlı değişim, üniversiteye hazırlanan öğrencilerin bu değişim ve farklılıkları dikkate alarak hedef belirlemelerinde büyük önem taşıyor.

Okulların da öğrencilerin bilinçli ve doğru tercih yapmaları amacıyla düzenlediği Meslek Tanıtım Günleri devam ediyor.

Bodrum'da faaliyet gösteren özel okullardan biri olan Final Okulları Bodrum Kampüsü'nde de, geçmiş dönemlerde Final ailesiyle üniversiteye adım atan, mesleğiyle ilgili alanda çalışan veya akademisyen olarak üniversitelerde istihdam edilen meslek mensupları, üniversiteye hazırlanan genç öğrencilerle mesleki deneyimlerini paylaştı. Öğrenciler sordukları sorularla, tanıtımı yapılan Mimarlık, Elektrik Mühendisliği ve Psikoloji meslekleri hakkında merak ettikleri konularda bilgi sahibi oldular.

Aynı zamanda Bodrum Final Akademi Anadolu Lisesi yerleşkesinin Mimarı da olan Nazlı Boral ve kampüsün elektrik sistemi sorumlusu Elektrik mühendisi Ataöz Acaröz soru-cevap şeklinde yürütülen etkinlikte öğrencilere kendi deneyimlerini anlatarak, önemli tavsiyelerde bulundular. Bir süre alanda çalıştıktan sonra kendi işini kuran Nazlı Boral mimarlık bölümünde öğrencilerden beklenen becerilerden ve karşılaştığı zorluklarla nasıl başettiğinden bahsetti. Ataöz Acaröz ise puanı farklı bölümlere yettiği halde sadece çok sevdiği ve aynı zamanda bu işi Bodrum'da ihtiyaç duyulan bir alan olduğu için seçtiğini ve başarısının bu kararlılığına bağlı olduğunu söyledi.
 
Toplantının diğer konuğu ise Almanya'da üniversite eğitimini tamamlayıp halen Almanya’da yaşayan Psikolog Narod Sandra Kutlu idi. Kutlu, kendisinin de üniversite sınavına Finalle hazırlandığını ve bu etkinliğe Final Akademi öğrencilerine destek vermek adına katıldığını ifade etti. Psikoloji bölümünün günümüzde her sektörde çok önemli olduğunu ve iş imkanlarının arttığını belirten Kutlu, aynı zamanda yurt dışı eğitim koşulları ve Alman üniversiteleri hakkında da bilgiler verdi. Türkiye’de Koç üniversitesi Psikoloji bölümü ile Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesi psikoloji bölümü arasında Tanınma protokolü imzalanmasında öncülük eden Narod Sandra Kutlu, öğrencilere hedeflerine ulaşma ve vazgeçmeme konusunda da önemli mesajlar verdi.