Mete'den Turizmcilere İyi Haber

AK Parti Muğla Milletvekili Kadem Mete’den Turizm işletmecilerini rahatlatan bir haber geldi.

Mete'den Turizmcilere İyi Haber

Milletvekili Mete, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca konaklama tesislerinin uyması zorunlu hale getirilen, Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı kriterleri ile ilgili yayınlanan genelgeye ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu. Milletvekili Mete, 1. Aşama Belgesini 31.12.2023 tarihine kadar almaları gereken esnafla şu müjdeyi paylaştı:

"Bilindiği üzere 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanununun 30. maddesinin 3. fıkrasında “Bakanlık, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile iş birliği halinde ülke turizminin uluslararası standartlarda geliştirilmesi, turizm faaliyetlerinin sürdürülebilir, çevreye duyarlı ve güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesi, ülke turizm ürünlerinin uluslararası alanda tanıtılması ve pazarlanması katkı sağlaması amacıyla, yetki verilecek Türk Akreditasyon Kurumundan akredite ve uluslararası faaliyette bulunan denetim firmaları aracılığıyla sertifika programları uygulanabilir “hükmü yer almaktadır. Diğer hallerde ise turizm işletmesi belgeli konaklama tesisleri ile basit konaklama turizm işletmesi belgeli tesislerin tamamının 1. Aşama Belgesini 31.12.2023 tarihine kadar almaları gerekmektedir.

Bu kapsamda zaman anlamında sorun yaşayan esnafımız için Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ile görüşme gerçekleştirdik. Görüşme sonucunda 31.12.2023 tarihine kadar başvurularını yapan turizm işletmecilerimiz belgelerini almasalar dahi bir sorun yaşamayacaklar. Ayrıca sezon açılana kadar belgelerini alabileceklerdir. Sezon açılana kadar da Bakanlığımızca bir denetime tabi tutulmayacaklardır.

Dolayısıyla ruhsat iptali gibi bir tehlike ile de karşılaşılmayacaklardır. Söz konusu müjdeyi esnafımızla paylaşıyor, işlerinde kolaylıklar diliyorum. Talebimizi olumlu karşılayıp esnafımıza bu kolaylığı sağlayan Sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy Beye de turizimcilerimiz adına şükranlarımı sunuyorum" dedi