Mübadelenin 100. Yılı Anılıyor

Bodrum’da 5-6 Nisan tarihlerinde düzenlenen programla mübadelenin 100. Yılı anılıyor.

Mübadelenin 100. Yılı Anılıyor

Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi ve Bodrum Girit ve Yunanistan Göçmenleri Derneği iş birliği ile mübadelenin 100. yılı, 5-6 Nisan tarihlerindeki özel bir program ile anılıyor. 

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Konferans Salonu ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen program kapsamında “Kültürel Hafıza: Nasıl Hatırlar, Neden Unuturuz?” başlıklı interaktif eğitim semineri, “Hatırlar mısın?” adlı fotoğraf sergisi, davetli konuşmacılar, kitap imza etkinlikleri, belgesel gösterimi ve Bodrum’a göç etmek zorunda kalan Giritlilerin korudukları mutfak kültürlerinin içerisinde yer alan birebir reçetesiyle yapılan Girit usulü kara sübyeli pilavın tadımı yer alıyor. 

Bugün sabah saatlerindeki açılış programına Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın da olduğu davetliler katıldı. Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, programla ilgili Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

“Bu sene mübadelenin 100. yılı. Mübadele bizim için çok acı bir olay. Aslında bu acı olay dostluklara evriliyor ve biz bunun mesajını vermek istiyoruz. 100. yıla özel olarak hazırladığımız programda aslında tamamen müzemizle ilgili, kendi alanımızla ilgili bir içerik oluşturduk. Kültürel hafıza ile ilgili bir seminer programı oluşturduk. Kendi yayınevimiz yazarlarının konuya ilişkin yayınları ile ilgili bir içerik oluşturduk. Umarım faydalı oluruz diye düşünüyorum.”

Programın içeriği hakkında da bilgi veren Cambazoğlu, “Öncelikle 2 gün boyunca katılım belgesi verdiğimiz kültürel hafıza seminerimiz var. İçeriği Dr. Meltem Ulu tarafından hazırlandı. Bizim burada amacımız Bodrum’da yaşayanların kentine olan aidiyetini pekiştirmek. Bu hafıza nedir, neden hatırlarız, kültürel bellek nedir? Gibi konuları aslında interaktif olarak dile getirmek, çalışmak istedik. Onun dışında yayınevi yazarlarımızın 2 kitabı ile ilgili konuşma ve imza günleri var. Bir yandan da bir sürprizimiz var. 4’üncü yayınımız, Kumbahçe Sofraları Girit Usulü Bodrum Yemek Kitabı da yarın 6 Nisan’da okuyucu ile buluşturuyoruz. Denizcilik ve mübadele konumuz var. Sergimiz var. Ali Şengün arşivi ve kendi arşivimizden desteklediğimiz bir sergi. Bir de belgesel gösterimimiz olacak. Paramparça isimli Türk – Yunan ortak yapımı bir belgesel. Hala birçok ulusal ve uluslararası festivalden davet alıyor. Biz bunun özel gösterimini 6 Nisan 18.30’da yapacağız. Altyazısı da olacak. Bu özel gösterime Türk yapımcısı ve yönetmeni de katılıyor. Onlarla da görüşme imkanımız olacak." diye konuştu.