MUĞLA VALİSİ ŞAHİN BODRUM’DA

Muğla Valisi Fatih Şahin, Bodrum Turmepa yetkililerini ziyaret etmek amacıyla Bodrum’a...

MUĞLA VALİSİ ŞAHİN BODRUM’DA
Muğla Valisi Fatih Şahin, Bodrum Turmepa yetkililerini ziyaret etmek amacıyla Bodrum’a geldi.
Bodrum Yat Kulüp’te bir araya gelen Muğla Valisi Şahin ve Deniz Temiz Derneği Turmepa yetkilileri, Muğla genelinde Turmepa’nın yaptığı çalışmaları ve önümüzdeki günlerde yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulundular.
Yaklaşık yarım saat süren toplantıda Vali Şahin, gazetecilere konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.
“ Turmepa yetkililerinin göreve başladığında hayırlı olsun ziyaretine geldiklerini ve kendisinin de iadeyi ziyarete geldiğini ifade eden Şahin, kendilerinden çok ilgi alaka gördüm teşekkür ediyorum” diyerek çalışmaları hakkında şunları kaydetti:
“Turmepa çevre konusunda çok duyarlı bir sivil toplum kuruluşu. Valiliğimizle sivil toplum kuruluşlarının ortak yürüttüğü bazı çalışmalar var. Bu anlamda halkın sivil toplumun çevre anlamda duyarlılığı bizleri de çok mutlu ediyor. Halkın ve sivil toplumun yönetime katılması onların her konuda fikir üretmeleri ve bizim o fikirlerden istifade etmemiz benim için çok önemli hususlar. Halkımız ile birlikte bu bölgede, her alanda çok daha iyi noktalara gelmek için çaba sarf ediyoruz. Bu çabalarımızı da sürdüreceğiz ” dedi.
Kolektif bir fikir birliği ile bütün vatandaşların deniz temizliği ve çevre bilinci doğrultusunda hareket etmelerini isteyen Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:
“Geçtiğimiz günlerde Göcekteydik. Göcek koyları ile ilgili Çevre Bakanlığımızın yayımladığı, uyulması gereken usul ve esasları gözden geçirdik. Bunu da önümüzdeki günlerde daha da iyi bir şekilde uygulayarak o koylarda güzelliğin bozulmaması çevrenin, denizin kirletilmemesi anlamında çalışmalarımız var. Çevre Bakanlığı ile bunları yürütüyoruz. Özellikle Göcek’te karadan denize herhangi bir atık gönderilmesi söz konusu değil. Belediyenin arıtma tesisleri faaliyette bu çok sevindirici bir olay. Onun ötesinde tabi yatlarla teknelerle ilgili atık alım tesisi Göcek’te tamamlanmış durumda. Bu anlamada denizlerimizin daha temiz tutulması için herkesin bilinçli hareket etmesini istiyoruz bu anlamda onları özendirici çalışmalarımız var, uyarıcı çalışmalarımız var. Bir de tabi suyun altında bilimsel çalışmalar gereği bazı yerlere demir atılmaması gerekiyor. Oralarda belirlenmiş. Bu yerlere özel çevre koruma kurulu vasıtasıyla farklı yerlere şamandıralar ve mapalar kurulmuş. Bunları da gördük hafta sonu ve birçok yat sahibinin bu kurallara uymasını görmekten de mutlu olduk. Bu süreç en iyi şekilde devam edecek. Göcek koyları pilot uygulama aslında bütün denizlerimizde bütün koylarımızda uygulamamız bütün insanlığın faydasına diyoruz ” dedi.
Vali Şahin,toplantının ardından Bodrum’dan ayrıldı.