Muğla’da 30 Bin Fidan Toprakla Buluştu

Orman varlıklarının korunması, geliştirilmesi ve toplumumuzda ağaçlandırma bilincinin arttırılması amacıyla kutlanan 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası ile Nevruz Bayramı kapsamında Menteşe Düzeyn Mevkiinde fidan dikim etkinliği düzenlendi.

Muğla’da 30 Bin Fidan Toprakla Buluştu

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen fidan dikim etkinliğine Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar, Vali Yardımcısı İsmail Soykan, Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Gemalmaz, İl Emniyet Müdürü Ali Canbolat, Muğla Orman Bölge Müdürü Salim Karabulut, kurum müdürleri, STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte Vali Dr. İdris Akbıyık, protokol üyeleri ve öğrenciler fidanları toprakla buluşturarak ilk can suyunu verdiler. İl genelinde 30 bin fıstık çamı, sedir ve kara servi fidanları toprakla buluştu.

Vali Dr. İdris Akbıyık, “Bugün hem baharın gelişini kutladığımız Nevruz Bayramı hem de Dünya Ormancılık Günü. Baharın gelişiyle birlikte geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ağaç sevgisi kazandırmak adına düzenlenen bu etkinlikle 30 bin fidanı toprakla buluşturduk. Fidan dikmek kadar orman varlığımızı korumakta hepimizin görevi ve sorumluluğudur” dedi.

Yüzölçümünün yüzde 68’i ormanlarla kaplı Muğla’da son 21 yılda 510 milyon fidanın toprakla buluştuğunu ve 20 bal ormanı oluşturulduğunu belirten Vali Dr. İdris Akbıyık, “21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası’nın ormana ve tabiata karşı olan sevgi ve ilgimizin artmasına vesile olmasını diliyor, tüm vatandaşlarımızı ormanlarımızı koruma konusunda daha hassas ve sorumlu olmaya davet ediyorum" diye konuştu.