Murathan'ın Çalışmaları Beğeni Topladı

Bodrum’da yaşayan 17 yaşındaki otizmli Murathan Bozlar’ın “Renklerin Dili” adlı ebru sergisi, düzenlenen törenle açıldı.

Murathan'ın Çalışmaları Beğeni Topladı

Bu yıl Bodrum Anadolu Lisesi’nde 4’üncü sınıfa geçen 17 yaşındaki otizmli Murathan Bozlar, Mart ayından bu yana Gümüşlük Kemal Durmaz İlköğretim Okulu otizm sınıfı öğretmeni Sedef Mürüvvet Yüce ile birlikte ebru çalışmaları yapıyor. 

Murathan, Mart ayından bu yana yaptığı ve beğeni toplayan çalışmalarla Oasis Melengeç Sokak’ta bir sergi açtı. Serginin açılışına Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, Murathan’ın ailesi, öğretmenleri, arkadaşları ve vatandaşlar katıldı. 

160 çalışmanın yer aldığı “Murathan’ın Gözünden Renklerin Dili” sergisinin açılış kurdelesini kesen Kaymakam Yılmaz, yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Murathan çok özel bir çocuk. İnsanın evladının böyle güzel şeyler yapmasını görmesi kadar güzel bir şey yok. Murathan’ı tebrik ediyorum. Murathan’ın böyle güzel şeyler yapmasında, eğitilmesinde emeği geçen babası Murat Bey ve annesi Şenay Hanım’ı tebrik ediyorum. Murat, gerçekten çok güzel şeyler yapmış. Eğitimin yanı sıra böyle sanatsal faaliyetler yapmak önemli. İnşallah bu çalışmalarını devam ettirir. Başta Murathan olmak üzere bu sergide emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Mart ayından beri Murathan’la çalışmalar yürüten otizm sınıfı öğretmeni Sedef Mürüvvet Yüce ise Kent Haber’e şunları dile getirdi:

“Bizim Murathan’la tanışmamız tesadüfen oldu. Daha sonra ders yapmaya başladık, oyunlar oynadık. Ama Murathan’ın müzikten ve diğer derslerden daha çok resme olan ilgisini fark ettim. Ebru çalışmaları yapmaya başladık. Daha mutlu oldu. 2 ayda haftanın 5 günü 1’er saat çalışarak bu çalışmaları çıkarttık. Hatta bu bir saatin yarım saatinde diğer dersleri çalışıyorduk, diğer yarım saatinde ebru çalışıyorduk. Fakat Murathan elini o kadar hızlı ve güzel kullanmaya başladı ki bu kadar sonuç elde edebildik.”

Sergiye katılan herkese teşekkür eden Murathan Bozlar, resim ve ebru çalışmaları yaparken çok mutlu olduğunu söyledi. 

Keman sanatçısı Beyhan Öztürk’ün müzik dinletisi de açılışa renk kattı. 

Sergi, 28 Ağustos tarihine kadar açık kalacak.