MUSKİ'den DSİ'ye Yanıt...

Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü, DSİ'nin Bodrum Ana Su İsale hatlarındaki patlaklarla ilgili açıklamasına cevap verdi.

MUSKİ'den DSİ'ye Yanıt...

MUSKİ Genel Müdürlüğü'nden yapılan basın açıklamasında, DSİ'nin sorunla ilgili sorumluluğu redderek hattın 15 Aralık 2011'de Devir Protokolü ile Muğla Bodrum Belediyeler Birliğine devredildiğini açıklamasına karşı, Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin 2014'te kurulduğu ve MUSKİ'nin hatların hatalı olduğunun tesbiti üzerine kesin kabulünün yapılmadığı vurgulandı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

"Geçtiğimiz günlerde Torba Mahallesi’nde bulunan DSİ ana isale hattında patlak meydana gelmiş ve bu nedenle birçok mahallede su kesintisi yaşanmıştır.

Bu kesintiler nedeniyle ise DSİ 21. Bölge Müdürlüğü tarafından basın mensuplarına bir açıklama yapılmış ve bu açıklamada hatların mülkiyetinin, bakım onarım ve işletmesinin MUSKİ Genel Müdürlüğüne ait olduğu iddia edilmiştir. Bu iddialara yönelik MUSKİ Genel Müdürlüğü olarak açıklama yapma gereği doğmuştur.

Sürece bakıldığında 2014 yılında Muğla’nın Büyükşehir Belediyesi olması ile birlikte, arızalı DSİ hatları MUSKİ Genel Müdürlüğümüze devredilmeye çalışılmış ancak yaptığımız incelemelerde hatlarda kullanılan boru tip seçiminin hatalı olduğu ve imalatların fenni usul-esaslara uygun şekilde yapılmadığı belirlenerek hattın devralınacak durumda olmadığı gerekçesiyle dava açılmıştır. Açılan davaya istinaden mahkeme tarafından görevlendirilen bilirkişi hatları incelemiş ve boru seçiminin hatalı olduğu, yataklama-gömleklemenin uygun kesitler ve malzeme ile yapılmadığı sonucuna ulaşmıştır. Böylelikle bilirkişi raporu da Genel Müdürlüğümüzün yaptığı incelemelerde tespit ettiği eksikleri doğrulamıştır. Bu nedenle Genel Müdürlüğümüz davada haklı bulunmuş ancak hatlarla ilgili DSİ tarafından henüz bir işlem yapılmaması nedeniyle konu yeniden yargıya intikal ettirilmiş ve süreç devam etmektedir.

Yargı sürecine intikal etmiş olan ve kesin kabulünü uygun görmeyip heyet kararına taraf olmadığımız hatların sorumluluğunun, Genel Müdürlüğümüze ait olmadığını tekrar ifade etmek isteriz. Kesin Kabul sürecinin tamamlandığı dahi şifahen öğrenilmiş olup idaremizde bu konuyla ilgili herhangi bir bilgi belge bulunmamaktadır.

Başkanımız Ahmet Aras’ın yaz sezonuna girerken sorunlu isale hatlarındaki patlakların müdahalelerle en aza indirilmesi ve sezon sonunda da CTP hatların etap etap değiştirilmesi talimatı vermiştir. Bunun üzerine yargı süreci tamamlanana kadar sorumluluğunu kabul etmediğimiz ve etmeyeceğimiz hatların, kusurlarının giderilmesi ve su taşıma kapasitesinin arttırılması amaçlı projeye; Hukuki haklarımız saklı kalmak kaydıyla başlanılmış olup turizm sezonu bitiminde de etaplar halinde devam edilecektir.

Hatların kusurlu olduğunun yargı yoluyla tespitine rağmen; devam eden yargı kararı kesinleşene kadar yükümlülüğümüz olan borç kapsamında DSİ’ye 95,34 Milyon TL. ödeme yapılmıştır."

Yıllardır devam eden ve Bodrum en önemli problemlerinden biri haline gelen sorunla ilgili 2 kurumun birbirini suçlaması devam ederken, kuraklıkla birlikte su sıkıntısını en yoğun şekilde yaşayan vatandaşlar ise sorunun bir an önce kalıcı olarak çözülmesini istiyor.