MÜZİK 23.59’DA KAPANACAK TARTIŞMASI

Çevre ve Orman Bakanlığı Muğla İl Müdürlüğü tarafından 81 ilde uygulanacak olan...

MÜZİK 23.59’DA KAPANACAK TARTIŞMASI
Çevre ve Orman Bakanlığı Muğla İl Müdürlüğü tarafından 81 ilde uygulanacak olan açık alanlardaki müzik kapanma saatlerinin 23.59.’a alınması ile ilgili Bodrum’da bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya Bodrum’da faaliyet gösteren eğlence mekanlarının işletmecileri Belediye yetkilileri ve Emniyet mensupları katıldı.Toplantının ana gündem maddesi açık alanlarda müzik yayını yapan mekanların müzik kapanış saatlerinin 23.59’a alınmasıydı. Bu duruma tepki gösteren işletmeciler Bodrum Belediye Meclis salonunda toplandı.

Bu uygulamanın eğlence sektörünü bitireceğini savunan işletmeciler toplantıya katılan yetkililerle fikir alışverişinde bulundu. Yetkililer ve işletmeciler arasında bazen tartışmalarda yaşandı.

Daha sonra Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, makamında bir basın toplantısı düzenledi. Kocadon, yaptığı açıklamada uygulamanın hayata geçmesi halinde; zaten pek de iyi gitmeyen turizm sezonunun büyük sekteye uğrayacağını belirtti.

Kocadon, “Biz Bodrum Belediyesi olarak Çevre Müdürlüğümüzü kurduk ve Sayın Valimizden de denetleme yetkisini aldık. Denetimlerimizi halen sürdürmekteyiz, hatta bar işletmecisi pek çok arkadaşımızı çağırıp gerekli uyarıları yaptık. Onlar da şu anda tedbirlerini aldılar. Özellikle böyle kararlar alınırken turizm bölgelerindeki yerel yöneticilerden de görüş alınıp, kararların ona göre verilmesi daha doğru olur kanaatindeyim” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü.

“Turizmin olmazsa olmazı eğlence, dinlencedir. Bodrum’a baktığımızda, geçmişten günümüze gelen bir bar kültürü vardır. Hatta Avrupa’da Bodrum’u pazarlarken, ünlü diskoları ayrı ayrı satıyorlar. Bu bir değerdir ve eğlence kültürü Bodrum’u Bodrum yapmaktadır. Turizm içinde de eğlence kültürünü yok sayamayız. Bodrum bir turizm bölgesidir. Bunu kabullenmek gerekmektedir. Mümkün olduğu kadar ikinci konutların yükünü azaltmalıyız. Tabii ki dinlemek için gelen insanlarımıza saygımız var. Zaten belediye olarak biz tedbirlerimizi aldık, yani açma kapama saatlerini ona göre belirlerdik. Şu anda da uygulanan bu sistemde herhangi bir sorun yaşamıyoruz. Emniyet güçlerimiz ile birlikte kurumların denetlemelerini iyi bir şekilde yapıyoruz. Bodrum’da da bu anlamda şikâyetlerde yüksek ölçüde azalma var. Şikayet aldığımız zaman ekibim anında müdahale ediyor. Sayın bakanımızın bu açıklamasından sonra biz Bodrum Belediyesi olarak esnafımıza gerekli yardımı ve toleransı elimizden geldiği şekilde kanunlar çerçevesinde yapacağız, ama sonuçta yetki Bakanımızın elinde. Hiç değilse buradaki esnafı da yerel yönetimleri de muhatap alıp, özellikle turizm bölgesindeki yönetimler ile koordineli bir şekilde çalışma yapılıp, ona göre bir karar almasını yeğlerdim. Ben, Bodrum Belediye Başkanı olarak, belediyeden ayrılmam, giyinmem, yemeğe oturup kalkmam ve bir mekana gitmem zaten 23.59’u buluyor. O zaman benim, Belediye Başkanı olarak elime bir borazan alıp yat borusu çalmam lazım ki bunu kendime yediremem. Biz her zaman birlik beraberlik içinde çalışmaya hazırız. Kurallara uymaya da hazırız, ama mümkün olduğu kadar medeni çerçeveler içinde birbirimizin hakkını koruyalım. Medeni çerçeveler içerisinde mücadelemizi verelim. Fikir alışverişinden kaçmayalım. Çünkü gerçekten Bodrum’un geçim kaynağı turizmdir, turizm de hizmet sektörüdür. Bu sektör eğlenceyi de kapsamaktadır. Bunları yok sayarsak Bodrum esnafımız ve halkı ayakta duramaz ve geçinemez. Onun için biz Çevre ve Orman Bakanımız ile bu konuda birebir çalışmaya hazırız. Yürürlüğe konulmaya çalışılan bu kararda yaptırımlar çok ağır. İlk olarak 15 gün kapatma ve para cezasıyla başlıyor. Tabi bir esnafımızın işletmesinin 15 gün kapatılması esnafı çok zor durumda bırakır. En canlı sezonumuz 75 gündür. Bu 75 gün zarfında bir işletmeyi 15 gün kapatırsanız ona ne kadar zarar verirsiniz, düşünün” dedi.

Basın mensuplarının Bakanın ifadesinin uygulamaya nasıl geçirileceği sorusu üzerine Başkan Kocadon “Sayın Bakanımız saat 23.59’da gürültünün biteceğini ve dış mekanlarda müziğin kapatılacağını açık ve net bir şekilde ifade etmişler. Açma kapama zamanı ve ceza yazma yetkisi zaten Bodrum Belediyesi’nin elinde. Tutanaklar geldiği sürece cezalar yazılmaya devam edilecektir ve ne yazık ki cezalarda çok ağır” dedi.

Bazı eğlence mekanı sahipleri ise uygulamaya tepki gösterdi. Kent Mikrofonlarına açıklama yapan işletmeciler bu uygulamanın turizme darbe vuracağını ifade etti.

Küba bar işletmecisi Bülent Şenol, bu uygulamanın kendilerine çok büyük bir darbe vuracağını ifade ederek şöyle konuştu.
“Türkiye genelini de vuracaktır. Medyadan takip ettiğimiz kadarıyla herkes bu işten şikayetçi. Bizim bağlı olduğumuz firmalar da zor durumda kalacak. Şu ana kadarda zaten seste dolayı çok zor duurmdayız. Herşey dahil sistemde bizi çok etkiledi. Müşteri sokağa çıkmıyor. Bizim sektörde insanların mekanlara gelen saati 00.00. İnsanlar bu saatte geliyor. Daha öncesinde kimse gelmiyor.”

Kule Bar İşletmecisi Atilla Serttaş ise altı yıldır Bodrum’da hizmet veren bir işletmeci olduğunu, bu uygulamanın çok kötü olacağını belirterek şöyle konuştu.
“Bütün dünyayı gezen insanlarız. Bütün dünyada müzik kapalı yerlerde yapılmıyor. Sıcak bölgelerde müzik açık alanlarda yapılıyor. Müziğin erken saatte kapatılması çok kötü olacak. Bodrum gibi yere insanlar eğlence için geliyor. Bu sektörde Bodrum’da yaklaşık yedi bin kişi ekmek yiyor. Bu olay dolaylı olarak herkese yansıyacak. Bir takım düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Temmuz ayına girmek üzereyiz. Sezon sonuna doğru bu baskı doğru değil.”