Nadir Görülen Dansları Görüntülendi...

Bodrum’da yılanların çiftleşme dansı, vatandaşlarca kaydedildi.

Nadir Görülen Dansları Görüntülendi...

Bitez Mahallesi’nde otomobille seyir halindeki vatandaşlar, dere yolu üzerinde 2 yetişkin karayılana rastladı. Yoldan gelip geçen araçlara aldırmayan yılanlar, çiftleşme dansına devam etti. Bir süre yılanların bu anlarını kayıt altına alan vatandaşlar, daha sonra yollarına devam etti. Yılanların dansını sosyal medyada paylaşan vatandaşın gönderisi büyük ilgi çekti.

Çiftleşme dansının nadir görüldüğü, özellikle kameraya alınmasının oldukça zor olduğu kırbaçyılanıgillerden olan kara yılanlar, Bodrum Yarımadası'nda da oldukça sık görülen türlerden. Zehirli olmayan bu tür insanlardan kaçan, insana saldırmayan bir yılan türü. Uzmanlar, tarım alanlarındaki fare ve sıçanlarla beslendiği için çiftçi dostu olarak tanımlanan karayılanların öldürülmemeleri gerektiğini dile getiriyor. 

Colubridue familyasından, latince adı Dolichophis Jugularis olan karayılanların bu çiftleşme ritüelleri, mart ayından Ağustos sonuna gözlemlenebiliyor. Karayılanların erkeklerinde boyun altı bariz şekilde kırmızı oluyor. Dişilerde böyle bir kırmızılık görülmez beyaz renkli olur. Ergenler ise tamamen siyah renklidir, parlak derilere sahiptir. Genç yılanlarda ise yani erginleşmekte olanlarda ise kahverengi renk ve üzerlerinde siyah noktalar görülür.