Nüfusumuz 1 Milyonu Bulur!..

Bodrum’da yazlığı olanların bayramda ilçeye gelmek isteyeceğini söyleyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, önlem alınmaz ise Yarımada genelinde ciddi bir yoğunluk yaşanabileceğine dikkati çekti. Aras, “Bayramda kesinlikle bence sokağa çıkma yasağı getirilmeli. Bizim nüfusumuz birden bire 1 milyonu bulur” uyarısında bulundu.

Nüfusumuz 1 Milyonu Bulur!..

Radyo Karakutu’da yayınlanan Bidebunuizle programında Yavuz Oğhan’a konuşan Aras, şuan için ilçede çok fazla yoğunluğun olmadığını, günlük “6 bin 500” olarak ifade edilen araç giriş-çıkış sayısının gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

“İNSANLAR KADEMELİ OLARAK GELİRLERSE SÜRECİ YÖNETEBİLİRİZ”

Bodrum’da, başka şehirlerde yaşayan insanlara ait 90 bin civarında konutun olduğunu söyleyen Ahmet Aras, bunun yüzde 30’unun Mart ayı itibarıyla dolduğunu, önümüzdeki süreçte vatandaşların kademeli olarak gelmesi durumunda sürecin yönetilebileceğini belirtti. Başkan Aras, “Hep beraber ‘Biz buraya gidelim’ derlerse ciddi sıkıntılar yaşarız diye düşünüyorum. Belli bir aşamada gitmeli. Bayramda kesinlikle bence sokağa çıkma yasağı getirilmeli. Bizim nüfusumuz birden bire 1 milyonu bulur bayramda. Çok ciddi zorlanırız. Burada hizmetler nasıl yürütülecek? Bu kadar kalabalığa nasıl hizmet verilecek? Sadece yazlık olarak düşündüğümüzde herhangi bir olağanüstü hal, pandemi olmazsa bunu yönetebiliyoruz ama böyle bir olağanüstü hal durumunda ulaşıma devam edilir, Bodrum’da vakalar artarsa o zaman çok ciddi sıkıntılar yaşarız” ifadelerini kullandı.

“ESNAF, TURİZMCİ ÖNÜNÜ GÖREMİYOR”

Bodrum’da esnafın, turizmcinin önünü göremediğini vurgulayan Başkan Ahmet Aras, turizmcinin desteklenmesi gerektiğini dile getirerek, “Ben bu sene Bodrum’da çok ciddi bir kayıp yaşayacağımızı düşünüyorum. O yüzden turizmcimiz desteklenmeli. Şu anda yüzde 30’a yakın otel bu dönemden sonra artık hiç açmayacak. Bir oteli açmak zaten büyük bir maliyettir. Zaten 2 aylık bir dönem kaldı. Onda da müşteri davranışı nasıl olacak, o da belli değil. Biz ne kadar masaların aralarını açsak, odaları sterilize etsek de acaba ne kadar etkili olacak? Onu da bilmiyoruz. Yabancı turistlerin geldiği oteller ise, şu anda hiç açıcı değil. Onların şu anda bir gelecek beklentisi yok. Yurtdışı uçuş yasaklarının devam noktasında tahminler. O zaman yabancı turizm maalesef devreye girmeyecek. Daha çok yerli turizme hizmet eden otellerimiz çalışır.” 

“İŞLETMELERE SERTİFİKASYON PROGRAMI HAZIRLANDI”

Otellere ve işletmelere yönelik akreditasyon programı hazırladıklarını, restoranlarda çalışan herkesin maske ve eldivenle servis edeceğini dile getiren Ahmet Aras, çalışanların testten geçirileceklerini veya sürekli muayene olacaklarını belirtti.

Başkan Aras, “Bizler belediye olarak ve il-ilçe tarım müdürlükleri vasıtasıyla bu işletmelerin kontrolünü sürekli yapacağız. Denetlediğimiz işletmelere bir setifikasyon programı ve akreditasyon programı vereceğiz. Ondan sonra da vatandaşlarımız güvenle oralardan faydalanabilecekler diye düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.