O Sanık Hakim Karşısına Çıktı

Bodrum’da 3 köpeğin zehirlenmesi ile ilgili yürütülen soruşturmada hakkında dava açılan Tahsin B., hâkim karşısına çıktı. Mahkeme heyeti, İlçe Tarım Müdürlüğü’nün şikayetçi olması konusundaki eksiliğinin tamamlanması için davayı durdurma kararı verdi. Adliyeye can dostları ile gelen hayvanseverler, duruşma sonrası basın açıklaması yaptı.

O Sanık Hakim Karşısına Çıktı

30 Ekim akşamı Konacık Mahallesi Pedasa Caddesi üzerinde çevre sakinleri tarafından bakılan 2 köpek, vatandaşlar tarafından yol ortasında ve kaldırımda hareketsiz halde bulundu. Bodrum Belediyesi Petbulance ekibi tarafından yapılan incelemede 2 köpeğin de yaşamını yitirdiği belirledi. Ertesi gün, bölgede bir köpek daha ölü olarak bulundu. 

Zehirleme olayı ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Güvenlik kameralarının incelenmesinin ardından pazarcılık yaptığı öğrenilen Tahsin B. isimli şahıs gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adli makamların karşısına çıkarılan şüphelinin, emniyetteki ifadesinde köpekleri, tavuklarına saldırdığı gerekçesiyle zehirlediğini söylediği öğrenilirken, savcılıktaki ifadesinde ise köpeklerin torununa havladığı için köpekleri zehirlediğini dile getirdi. 

Şüpheli adli kontrol hükümleri uygulanarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ölü bulunan üçüncü köpeğin, şahsın kendi köpeği olduğu öğrenildi.

Olayla ilgili dava bugün Bodrum Adliyesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti, İlçe Tarım Müdürlüğü'nün şikayetçi olmamasından dolayı ve eksikliklerin giderilmesi için durdurma kararı verdi. Mahkeme çıkışı Muğla Barosu Doğal Yaşamı Koruma ve Hayvan Hakları Komisyonu üyesi avukatlar, Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu ile Başka Bir Hayat Diliyorum Derneği üyeleri ve hayvanseverler bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Muğla Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Vahit Çevik, açıklamasında şu sözlere yer verdi;

“Konacık’ta geçtiğimiz aylarda sahipsiz köpekleri ve kendi köpeğini zehirli gıda maddesi vermek suretiyle öldüren Tahsin B.’ın duruşması vardı. 5199 sayılı yasanın 28/A maddesinin 8’inci fırkasında sahipsiz hayvanların ölümüyle ilgili ve ihlaliyle ilgili durumlarda şikayet hakkı il tarım ve ilçe müdürlüklerine verilmişti. İlçe Tarım Müdürlüğü'nün olay yerinde tutulan tutanakta yetkilisinin imzası olmasına rağmen mahkeme o imzayı yeterli görmedi. İlçe Tarım Müdürlüğü'nün şikayetçi olması konusundaki eksiliğinin tamamlanması için bugünkü duruşmada mahkeme bekletme kararı verdi. Şuanda dosya beklemede, savcılık tarafından İlçe Tarım Müdürlüğü'nün şikayetçi olmasına ilişkin dilekçenin tamamlanmasından sonra davaya devam edilecek. Türkiye’de bu konularda verilen kararlarda maalesef az cezalar veriliyor. Yasadaki ceza ve yaptırımlar yetersiz. Mahkemelerin bu konuda yeterli duyarlılığı göstermeyerek düşük cezalar vermesi maalesef, bu tür eylemlerin devam etmesine neden oluyor. Hayvanlara yapılan kötü muamele, zulüm, zehirleme, öldürme olayları hem cezaların yetersiz olmasından dolayı bunun yanında mahkemelerimizin hakimlerimizin duyarlı davranarak üst sınırdan ceza vermemesinden kaynaklanıyor. Konya’daki olayda da, ondan daha vahşice öldürme olayı olamaz. Üst sınırdan ceza verilmesi gerekirken maalesef alt sınırdan biraz üstünde ceza verildi ve ertelendi. Bu konuda savcı ve hakimlerimizin duyarlı olmasını bekliyoruz. Masum canlarımızı başka türlü koruma imkanımız yok. Hiçbir suçu günahı olmayan, insanla yaşama arzusu olan bir masumun zehirli gıda maddesiyle iç organları parçalanarak, acı çekerek öldürülmesi vahşetten başka bir şey değildir. Mevcut cezaların iyi uygulanmasını talep ediyoruz.”

Muhabir; Hamdi Yörür