Oasis’te Anadolu Kadınları Sergisi

Bodrum’da kırkyama tekniği ile yapılan tablolardan oluşan Anadolu Kadınları sergisi, büyük beğeni topladı.

Oasis’te Anadolu Kadınları Sergisi

Oasis Bodrum’da Anneler Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Oasis’te Anneler Günü Alışveriş Sokağı’nın yanı sıra bir de sergi açıldı.

Sandıktan çıkarılan, kimileri yaklaşık 100 yıllık kumaşlarla Anadolu kadınlarını resmeden Atölye Mai öğrencileri, Oasis’te sergi açtı. Serginin açılışına aralarında Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci’nin de olduğu çok sayıda Bodrumlu katıldı. 18 kadın tarafından yapılan tablolar, büyük beğeni topladı.

Atölye Mai’nin kırkyama eğitmeni Arzu Erkoç, Kent Haber’e yaptığı açıklamada sergi hakkında şu bilgileri verdi;

“Böyle bir kırkyama sergisi hazırladık. Kumaşlarımızla Anadolu kadınlarımızı çalıştık. Emekçi, çalışan, üreten, anneyi resmettik. Anneler Günü haftasında böyle bir çalışma yapmak istedik. 3 ay süren çalışmanın sonunda bu sergiyi hazırladık. Bu sergi için sandıklarımızdan kumaşlar çıkardık. Sandık kokulu, sandık lekeli kumaşlar. Onları kesip dikip resim haline getirdik. Kullandığımız kumaşlar arasında 100 yıllık kumaşlar var. 18 arkadaşımızın burada çalışması var, bazılarını iki tane, bazılarının bir tane.”

Geçen yıl kumaşlardan müzik aleti tabloları yaptıklarını dile getiren Arzu Erkoç, “Seneye yapacağım çalışmamız kafamızda hazır ama sürpriz.” dedi.

Kırkyama çalışmasının eskiye dayandığını anlatan Erkoç, “Kırkyama, eskiden Anadolu’da çok yapılırdı. Yokluktan dolayı parça parça kumaşlar birleştirilip, giyinme amaçlı kullanılan bir yöntem. Fakat bu yıllar içerisinde modernize oldu. Bunlar için özel kumaşlar üretildi. Şimdi tüm Dünya’da böyle kumaşlarla yapılıyor.” diye konuştu.

Sergi 12 Mayıs Pazar gününe kadar açık kalacak.