Ormandaki Yangını Jandarma Söndürdü

Bodrum’da orman kampında cam parçasından çıktığı sanılan yangını, jandarma ekipleri söndürdü.

Ormandaki Yangını Jandarma Söndürdü

Güvercinlik Mahallesi’ndeki orman kampında bugün bir cam parçasının mercek görevi yapması sonucu yangın başladı. Büyüme eğilimi gösteren yangını, Güvercinlik Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri fark etti. 

Jandarma, yangın tüpleri ile alevlere müdahale etti. Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri de bölgeye gelip çalışmaya katıldı. Ekiplerin hızlı müdahalesi ile orman yangını önlendi. 

Öte yandan Muğla genelinde jandarma ekipleri orman yangınlarına karşı devriye görevi, kesintisiz sürüyor. Muğla İl ve ilçe Jandarma Komutanlığı ekipleri yangın riskinin bulunduğu ormanlık alanlarda ve kırsal mahallelerde devriye görevi yapıyor. Muğla il genelinde etkili olması beklenen yüksek sıcaklık nedeniyle orman yangınlarını önleyici tedbirler kapsamında vatandaşlarımızda orman yangınlarına karşı uyarılıyor. 

Orman yangınlarına karşı 1023 önleyici kolluk devriyesi, 21’i huzur, 9’u hızır timi olmak üzere toplam 30 motosikletli tim ve 3069 personelin görevlendirildiği belirtildi.

İl ve İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince orman yangınlarının olumsuz etkilerinin önüne geçmek amacıyla yüksek risk taşıyan bölgelerde ormanlık alanlara kesinlikle girilmemesi, orman içinde ve piknik alanlarında yangına sebep olabilecek mangal yakma, sigara izmariti atma, cam ve pet şişeleri ormanda bırakma gibi davranışlardan kaçınılması, kontrolsüz ateş veya duman gibi riskli durumlar gözlemlendiğinde 112 ihbar hattına ivedilikle bildirilmesi konusunda vatandaşlara eğitici ve uyarıcı bilgiler verildi.