Ortakent'te Sağlık Merkezi Krizi

Bodrum’da 20 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nin kira artışını karşılayamaması nedeniyle 12 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’ne taşınması, kriz çıkarttı. Mahalleli, taşınma kararına karşı çıktı.

Ortakent'te Sağlık Merkezi Krizi

Cumhuriyet Caddesi üzerinde faaliyet gösteren 20 Nolu Aile Sağlığı Merkezi, iddiaya göre kira artışı yüzünden 12 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’ne taşınıyor. Taşıma işleminin Pazartesi günü yapılması planlanıyor. 

12 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’ne kayıtlı vatandaşlar ise merkezde yığılma olacağını ifade ederek taşınmaya tepki gösterdi.

Meltem Ergene isimli mahalle sakini, basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Burada inanılmaz bir yığılma olacak, ne doktor yetecek ne de hemşireler yetecek. Zaten hastanelerde yığılma var. Sağlık merkezleri birleşince buranın kapasitesi kaldırmaz." dedi.

Tuncay Özsert isimli Ortakent sakini de taşınma kararına tepki göstererek şöyle konuştu;

“Zamanında hayırseverlerin bağışladığı arsa üzerine Ortakent Yahşi Belediyesi’nin halka hizmet için yaptığı bu sağlık ocağı, zamanla artan hasta sayısı nedeniyle yetmeyince, 20 Nolu sağlık ocağı açıldı. 20 Nolu Sağlık ocağının kira artışı nedeniyle İlçe Sağlık Müdürlüğü'nce her şeyiyle buraya taşınmak istenmektedir. Bu bizi derinden üzmüştür. Burada çok büyük bir yığılma olacaktır. Buradaki acil müdahale odası, serum takma odası, bebek emzirme gibi odalar o sağlık ocağının hizmetine açılarak buradan iptal edilecektir. Biz bunu kabul edemiyoruz. Umuyorum ki bu kararı verenler, bu talebinden vazgeçer. 20 Nolu sağlık ocağı için yer bulma kendilerinin uhdesindedir. Bizi alakadar etmez. Devlet yer yapar, yaptırır. Kira artış oranları kanunen teşcil edilmiştir. Buna rağmen o mal sahibinin şu kadar kira istemesi abesle iştigaldir. Bizim duyduğumuza göre 70 bin gibi bir rakam istemiş. İlçe Sağlık Müdürlüğünün istenen kira oranına karşılık mahkemede hakkını arama yolu açık iken bu yolu denememesi de kınanması gereken bir şeydir.”