Özelleştirmelere Bir Kez Daha Tepki

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ilçedeki kamu arazilerinin özelleştirilmesine bir kez daha sert tepki gösterdi. Aras, “Halkımızı mülksüzleştirmeye çalışıyorlar.” dedi.

Özelleştirmelere Bir Kez Daha Tepki

Herodot Kültür Merkezi’ndeki meclis toplantısında bir konuşma yapan Aras, kamu arazilerinin özelleştirilmesine sert tepki gösterdi. Aras, şunları dile getirdi:

“Daha önce Ortakent’te mera vasfında olan ama imar planlarına mera olarak işlenmeyen bir milyon metrekarelik yerin özelleştirilmesine hep birlikte itiraz ettik. Davalar açtık, yürütmeyi durdurma kararı aldırmamıza rağmen satışlar durmuyor, özelleştirmeye devrettiler. Bizim kamusal alanlarımızı satmaya çalışıyorlar. Halkımızı mülksüzleştirmeye çalışıyorlar. Orman köylüsünü ormana sokmuyorsunuz. Bir tane dal alsın, bir tane kozalak alsın ağır cezada yargılıyorsunuz. Ancak ormanları turizm amaçlı ya da başka türlü tahsis edip bütün ağaçları kestirtiyorsunuz. Bu ne demektir? Sermayeye teslim olmaktır. Bodrum’daki geçen gün satılan 180 dönüm arazi, planlı bir alan değildi, ağaçlandırılacak alan statüsündeydi ama bir gecede plan değişiklikleri yapılarak imara açıldı ve satıldı. Kime satıldığını siz de biliyorsunuz. Bu talan zihniyetinden bir an önce kurtulmamız lazım. Burada vatandaş, memur, güvenlik görevlisi, doktor, öğretmen başını sokacak yer bulamazken bu araziler satılıyor. Buralar, kamusal işler için kullanılması lazım. Bu işleri belediyeden bekleyenler çok beklerler çünkü bize 1 metrekare yer vermiyorlar. Değirmenleri çözeceğiz dedik, SİT alanındaki yeri bize tahsis etmediler. Bu satılan 180 metrekare yerin yolu, suyu, kanalizasyonu yok. Biz buralara nasıl hizmet götüreceğiz?”

İKTİDAR PARTİSİ TEMSİLCİLERİNE ELEŞTİRİ

Konuşmasının devamında iktidar partilerinin Bodrum’daki temsilcilerini de eleştiren Başkan Aras, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İktidarın Bodrum’daki temsilcileri ağızlarını neden bir gram açmıyorlar, buraya Atatürk ismini vermeye çalışan arkadaşlar. Buralar kamusal alanlar değil mi? Niye bunlara itiraz etmiyorsunuz arkadaşlar? Soruyorum size? Bizim atadığımız personelle uğraşıyorsunuz ya da ıvır zıvır işlerle uğraşırken neden bu büyük faaliyetlerle uğraşılmıyor acaba? Bunlar kamunun malı. Bak Cennet Koyu’nda ruhsatı kestik keseceğiz. Orası da biz özelleştirme parseliydi. 2012’de planlar yapılmış, satış yapıldı. Adamın da ana sütü gibi hakkı. Ne yapalım? Adam almış, vermiş parayı. Ama bunu satanlara sormak lazım, ‘Neden satıyorsunuz kardeşim?’ diye. Türkbükü’nde daha önce eğitim alanı olarak ayrılmış bir yer, buralar da yine Emlak Konut TOKİ vasıtasıyla satışa çıkıyor. Bütün bu kamusal arazileri, donatı alanları satıp da Bodrum’a hep ev mi yaptıracaksınız. Bunlara yeter dememiz gerekiyor. İktidarın yerel temsilcileri dahil. Bodrum’da plan dışı bırakılan çok yer var, buralar da mı satılacak? Biraz da bunlara ses çıkaralım. Biz eleştiriye açığız ama bu konuda hiç kimse çıt çıkarmıyor maalesef.”

“BÜTÇELER NEREYE GİTTİ?”

Asıl ihtiyacın kamu personeline lojman olduğunu vurgulayan Aras, “Bu, belediyenin yetki ve sorumluluğu değildir. Oralara onları yapması gerekenler, alsınlar yetkiyi lojman yapsınlar, okul yapsınlar. Camilere tadilatı biz yapıyoruz. Bu Diyanet’in bütçesi nereye gitti. Okullarda, okul aile birlikleri para verip de hademe tutmasa, güvenlik görevlisi tutmasa okulda hademe yok, güvenlik görevlisi yok. Nasıl olacak bu işler. Okulların tadilatını 3 aydır benim Destek Hizmetlerim yapıyor. Bu okullara niye ödenek gelmiyor. Önerisi olanlara da açığım, gelsinler beraber çalışalım. Değirmenleri restore etmemiz için 7 tane parseli vermeyen bir anlayıştan bahsediyoruz. SİT alanı, 700 metrekare, 1000 metrekare yerler buralar. Ama maşallah 180 dönümü bir gecede plan değişikliği ile ilgili arkadaşlara verebiliyorlar. Demek ki olabiliyormuş bunlar. Bu ayrım dilinden, bu ayrım politikasından, bizleri dışlayan bu politikadan bir an önce vazgeçilmesi lazım. Yoksa vatandaş zaten gereğini yapacak.” dedi. 

“AĞZIMIZA BİR PARMAK BAL ÇALIP GÖNDERİYORLAR”

Ak Partili Meclis Üyesi Ayşen Kılıç Bozan ise 2019 yılında CHP’li meclis üyelerine Bodrum’un sorunlarını bir dosya haline getirip beraber Ankara’ya gitme teklifi sunduğunu fakat bugüne kadar bir dosya hazırlanmadığını söyledi. 

Yeniden söz alan Başkan Aras ise “Biz ihtiyacımız olan her konuda Mehmet Yavuz Demir vekilimden yardım istedik. Ama ben Bodrum Belediye Başkanıyım. Bakanlığa giderken genel müdüre Ak Parti İlçe Başkanı ile birlikte gitmek zorunda değilim. Ben gittiğimde Bodrum Belediye Başkanı olarak gereğinin yapılmasını isterim. Bunun da böyle olması lazım ve Ak Parti İlçe Başkanımızın da bana destek olmasını beklerim. Telefonla olur, başka bir şeyle olur. Zaten biz bunları yaptık, gittik. Planlar konusunda ne kadar uğraştık ama çözülmedi. Git gel, git gel Ankara’ya. Randevu da çok güzel veriyorlar ama ağzımıza bir parmak bal çalıp gönderiyorlar. Bunu da hepimiz biliyoruz. Yine de vazgeçmiş değiliz.” dedi. 

Muhabir: Hamdi Yörür