Poseidon Çayırlarına Kepçe Darbesi!

Yalıkavak’ta denizde kepçelerle yapılan işlem, vatandaşın tepkisini çekti.

Poseidon Çayırlarına Kepçe Darbesi!

Yalıkavak Tilkicik Koyu’nda bir sitenin önünde deniz üzerinde çalışma yapan kepçe, görenlerin tepkisini çekti. Tilkicik Koyu’nda ulusal ve uluslararası kanunlarla koruma altında bulunan poseidon çayırlarının bulunduğunu ifade eden vatandaşlar, kepçenin deniz dibinde çevreye zarar veren ve yasak olan bir işlem yaptığını savundu. 

Basın mensuplarına bir açıklama yapan vatandaş, “Yalıkavak Adress Beach villaları önünde iş makinaları ile deniz altındaki poseidon çayırları (yosunlar, erişteler) kazınarak su altı doğal yaşamına ciddi zarar veriliyor. Sahil bölgesi zaten halka kapatılmış özelleştirilmiş. Kumsal yapabilmek için kesinlikle yasak olan işler yapılıyor. Su altına tonlarca ağırlıkta beton bloklar döşeyerek su altı yaşamına zarar veriliyor. Bildiğim kadarı ile bu bölge SİT alanı” şeklinde konuştu. 

Kent Haber'in konuyla ilgili görüş almak istediği farklı kurumlardaki yetkililerden biri firmanın kıyıda düzenleme yapmak için izin aldığını, denizde bir çalışma yapacaklarından haberdar olmadıklarını ifade ederken, diğer kurumun ilgilisi ise konuyu araştırıp dönecekleri bilgisini verdi.

Pazartesi günü başlayan çalışmaların ne kadar süreceği ve eğer izinsiz bir çalışma ise bu süreçte deniz dibinde yaratılacak geri dönüşü olmayan çevre tahribatının sorumlusunun kim olacağı ise bilinmiyor.

POSEİDON ÇAYIRLARI...

Deniz çayırlarının, deniz suyunun temizlenmesi, kıyıları erozyona karşı koruması gibi çok önemli etkileri var.

Akdeniz, diğer tropik denizlerle karşılaştırıldığında besin tuzları yönünden daha fakir bir deniz olmasına rağmen, engin berrak sularında birçok canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Akdeniz‘in biyolojik çeşitliliğinde rol oynayan etkenlerden biri de halk arasında deniz eriştesi ya da deniz çayırı olarak da bilinen ve adını Poseidon‘dan alan Posidonia Oceanica, denize dönen kara kökenli çiçekli deniz bitkilerinden Akdeniz‘e endemik (özgü) bir türdür.

Denizin ormanları olarak nitelendirebileceğimiz sağlıklı deniz çayırları, suyun oksijenlenmesi, besin kaynağı sağlaması, yaşam ve üreme alanı oluşturmasının dışında, deniz suyunu temizlemesi, kıyıları dalgaların neden olduğu erozyona karşı koruması gibi pek çok önemli rol oynuyor. Ayrıca yakın zamanda ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü tarafından yürütülen bir araştırma sonucunda Akdeniz kıyı ekosistemini, yabancı ve yayılımcı türlere karşı savundukları da ortaya koyuldu.

Akdeniz ekosistemi için anahtar tür olan Posidonia Oceanica çayırları yüksek ekolojik önemi nedeni ile koruma altına alınmıştır. Posidonia Oceanica çayırları 21 Mayıs 19S tarihli Habitat Direktifi gereğince (92/43/EEC) Akdeniz‘deki koruma öncelikli yaşam alanları arasında yer almaktadır. Ayrıca Barselona (1995) Anlaşması‘nın Özel Çevre Koruma Alanları ve Biyolojik Çeşitlilik Protokolünde tehdit ve tehlike altındaki türler listesinde bulunmaktadır. Aynı zamanda uluslararası anlaşmaların yanı sıra ulusal kanunlarca da koruma altına alınmış bir türdür.