Sağlıkçılara Duyarsız Vatandaş Engeli

Bodrum’da ‘kolum ağrıyor’, ‘diş eti kanamam var’ gibi acil olmayan şikayetler sebebiyle 112 servisini arayarak ambulans çağıran kişiler yüzünden Acil Sağlık ekipleri hızlı bir şekilde yardım bekleyen hastalara hizmet vermekte zorlanıyor.

Sağlıkçılara Duyarsız Vatandaş Engeli

Nüfusu günden güne artan Bodrum’da acil sağlık hizmetlerindeki ihtiyaç da buna paralel olarak artıyor. Özellikle yaz aylarında bu ihtiyaç doruk noktasına ulaşıyor. 

Sağlık ekipleri, acil olmayan sağlık şikayetlerinde ambulans isteyen vatandaşlar yüzünden gerçekten ihtiyacı olanlara yetişmekte zorluk yaşıyor. Kimi duyarsızlar, ambulansları hastanedeki poliklinik randevusuna ulaşım aracı olarak kullanmak için acil çağrı yapıp ambulans istiyor, kimileri de poliklinikte sıra beklememek için bu yola başvuruyor. 

Bazı duyarsız vatandaşların sağlık şikayetleri ise şaşırtacak cinsten. Sağlık ekiplerini çağırdıktan sonra “başım ağrıyor, kolum ağrıyor, diş eti kanamam var, tansiyonumu ölçtürmem lazım, bir haftadır içim daralıyor, gözüme kirpik kaçtı” gibi acil olmayan şikayetlerini dile getiriyorlar. 

Yetkililer, acil sağlık ihtiyacı olan vatandaşlara daha hızlı ulaşabilmek ve bu hizmetlerin aksamaması için vatandaşlardan daha fazla duyarlılık beklendiklerini ifade ediyor.

Muhabir: Hamdi Yörür