SANATIN OLMAZSA OLMAZLARI KONUŞULDU

Prof. Erol Eti Bodrum’daki sanatseverlerle "Sanatın Olmazsa Olmazları" başlıklı...

SANATIN OLMAZSA OLMAZLARI KONUŞULDU
Prof. Erol Eti Bodrum’daki sanatseverlerle "Sanatın Olmazsa Olmazları" başlıklı söyleşi gerçekleştirdi.

Oasis Sanat Galerisi'nde gerçekleştirilen söyleşiye sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Daha önceki yıllarda yaptığı cam altı eserlerle Bodrum’da sergi açan Prof. Erol Eti, katılımcılarla "Sanatın Olmazsa Olmazları" konulu bir söyleşi yaptı.

Söyleşi de Oasis AVM tarafından Erol Eti’ye plaket ve çiçek takdim edildi. Sanatın önce özgür bir ortamda oluşması gerektiğine dikkati çeken Erol Eti, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Özgür ortam olmazsa sanat gelişmez. Çünkü özgür ortam sanatla uğraşan kişiye araştırmayı öğretir, bulmayı öğretir, soruşturmayı öğretir. Dolayısıyla soruşturan insan, araştıran insan deneyerek yanılarak bir yerlere varır. Bu deneyimler onu yüceltir. Ama ortam özgür olmazsa bir takım ufacık zedelemeler olunca bu özgürlük hemen kilitlenir. O özgürlüğü kilitlemeden, zaman içinde bunun garantilerini vererek sanatı beslemek lazım. Aksi halde sanat yürümez. Her ortamda bu böyledir. Türkiye bu özgürlükleri vermediği için her konuda Dünyaya bir marka sunamıyor. Dünyada markamız var mı' Hangi konuda varsa söyleyin. Tekstilde mi var, mobilyada mı var, resimde mi var' Ama müzikte Fazıl Say, İdil Biret gibi zamanında çok iyi yetişmiş insanlarımız var. Ama çok az.”

Türkiye’nin imajını yücelten insanlara ihtiyacı olduğunu ifade eden Eti, “Özgür, sözünü doğru söyleyen, insancıl, hümanist insanlara ihtiyacımız var. Türkiye başka şekilde Dünyada yerini alamaz. Bu ortamı sağlamadığınız sürece ekonomiyle falan bunları sağlayamıyorsunuz. O nedenle bu özgürlüğü Türkiye’ye tattırmak zorundayız” dedi.

Etkinlik sonunda kokteyl gerçekleştirildi.