SICAKLIK ARTIYOR, BAYRAMDA 40 DERECEYİ GÖRECEĞİZ!

Bodrum ve ülke genelinde günlerdir mevsim normallerinin altında seyreden hava sıcaklıkları...

SICAKLIK ARTIYOR, BAYRAMDA 40 DERECEYİ GÖRECEĞİZ!
Bodrum ve ülke genelinde günlerdir mevsim normallerinin altında seyreden hava sıcaklıkları Bayram'ın birinci günü itibari ile mevsim normallerinin üzerine çıkacak.

Geçtiğimiz Pazar gününden itibaren Kuzey yönlerden esen rüzgarla birlikte hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyrettiği Bodrum'da hafta sonundan itibaren sıcaklıklar hissedilir şekilde artacak. Bayramın birinci günü en yüksek sıcaklığın 40 derece olması tahmin edilirken, en düşük hava sıcaklığının ise 24-25 derece dolaylarında olması bekleniyor.

DÜNYA METEOROLOJİ ÖRGÜTÜ UYARDI!

BM'ye bağlı Dünya Meteoroloji Örgütü, sıcak hava dalgalarının alışılmadık düzeyde seyrettiğini belirterek, dünyadaki hava sıcaklığının aşırı uçlarda olduğu uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ) Veri Yönetimi Müdürü Omar Baddour, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, sıcak hava dalgalarının alışılmadık düzeyde seyrettiğini belirterek, dünyadaki hava sıcaklığının aşırı uçlarda olduğu uyarısında bulundu. Baddour, önümüzdeki günlerde Akdeniz'in batısındaki ülkelerin büyük bölümünde ve Balkanların batısında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini söyledi.

"Bu sıcak dönem orman yangınlarına yol açabilir"

Avrupa'nın bir kısmı, Ortadoğu, Kuzey Amerika ve ABD'de mayıs ve haziran ayı sıcaklıklarının rekor düzeye ulaştığına dikkati çeken Baddour, İspanya'nın orta bölgelerinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 6 santigrat derece üzerinde seyrettiğini aktardı. Baddour, "Bu sıcak dönem, gök gürültülü fırtına, sağanak yağmur ve orman yangınlarına yol açabilir" diye konuştu.

Baddour, Portekiz'de hava sıcaklıklarının 40 santigrat derece düzeyinde olduğunu, bunun sonucunda çıkan orman yangınında onlarca kişinin yaşamını yitirdiğini anımsatarak, "Portekiz'de 5 belediye bölgesi maksimum yangın riskinde ve 58 belediye de yüksek yangın riski altında" dedi.