Sorunları 3 Yıldır Çözülemedi...

Yokuşbaşı’nda 3 yıldan beri evlerin altından şebeke suyu çıkıyor. Evlerinin temellerinin zarar gördüğünü söyleyen mahalleli, yetkililere tepkili.

Sorunları 3 Yıldır Çözülemedi...

Bodrum’un Yokuşbaşı Mahallesi İbrahim Gökbel Caddesi üzerindeki birkaç evin altından 3 yıldan beri şebeke suyu çıkıyor. Üst sokaktaki bir patlaktan geldiği tahmin edilen suyun kaynağı ekiplerce bir türlü bulunamadı. Şebekede tazyik artınca, evlerin altından çıkan suyun miktarı da artıyor. 

Suyun aktığı bölgeler ise yosun kapladı. Su nedeniyle evlerinin temellerinin zarar gördüğünü söyleyen bölge sakinleri, yaşanabilecek bir depremde facia ile karşı karşıya kalmaktan korkuyor. 

3 seneden beri evinin altından su çıktığını dile getiren Nadir Külcü, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı;

“3 senedir devamlı akıyor ve öyle böyle akma değil. Yollar su tutuyor. Asfaltın üzerinde topuk boyuna kadar su oluyor. Her taraf berbat oluyor. Evlerin zeminleri hep su dolu. Benim üzerimdeki evin altından geldiği için zemin gevşemesi bile olduğunu düşünüyorum. Evin altındaki drenaj sistemi var, oradan ne kadar aktığını göremiyoruz. Çıkan suyun bir kısmını da boru ile yüzeyden akıtmak zorunda kalıyoruz, o zaman da yerler, duvarlar yosun tutuyor.”

Günde tonlarca suyun evlerinin altından boşa aktığını dile getiren Külcü, “MUSKİ ekipleri geliyorlar, bakıyorlar ve ‘bu bizim şebekeden’ diyorlar. Şebeke suyunun vanasını açtıklarında akıyor, kapattıklarında su kesiliyor. ‘Bu su, üst sokaktan geliyor. Eleman yok yaptıramıyoruz, eleman bulunca geleceğiz’ diyorlar. 3 seneden beri CİMER’lere kadar yazdık. Bu sefer ‘arıza giderilmiştir’ diye yazı gönderiyorlar ama giderilen bir şey yok. Bir ilerleme yok. Bir çalışma yok. Geliyorlar, ‘gece dinleyeceğiz’ diyorlar ama gelseler de bir faaliyet yok. Gece dinlemeyle iş yapamadıktan sonra, suyu durduramadıktan sonra bir faydası yok. Etraf sinek kaynıyor. Evlerin içinde her taraf yosun, küf. Zeminler hep küf.” şeklinde konuştu. 

Bölge sakinlerinden Çiçek Erbil ise 3 yıldır sürekli akan suyun evlerinin zeminlerini yumuşattığını ve yaşanabilecek depremde büyük risk oluşturduğunu dile getirerek şöyle dedi;

“Benim 2 tane küçük çocuğum var, akan suyla oluşan yosunda çok kaydık. 8 aylık bebeğim var, tedirgin oluyorum. Sinek de oluyor. Geçen yıllarda bu kadar basınçlı su vermedikleri için bu kadar akmıyordu. Yukarı kısımdan şebeke suyunun gelmediği şikayeti yapılınca bu kez suyu basınçlı vermeye başladılar. O kadar çok akıyor ki, geceleri de yerde su tuttuğu için artık sinek olmaya başladı. Başa çıkamıyoruz. Önceleri temizleyip başa çıkabiliyorduk. Şimdi artık baş edemiyoruz. Şu gördüğünüz yo, hep su birikintisi oluyor. Ben açıkçası tedirgin oluyorum. Burası deprem bölgesi. Yukarıdaki evin zemini yumuşadı, bizim evin zemini yumuşadı. Bir deprem anında bu sorun olursa hesabını kim verecek.”