SU DEPOSU TAKLİDİ BAZ İSTASYONUNA TEPKİ

Bodrum'da bir binanın çatısına yerleştirilen su deposunu andıran baz istasyonu,...

SU DEPOSU TAKLİDİ BAZ İSTASYONUNA TEPKİ
Bodrum'da bir binanın çatısına yerleştirilen su deposunu andıran baz istasyonu, mahalle sakinlerinin tepkisini çekti. Belediye ekiplerince mühürlenen baz istasyonunun iki hafta sonra tekrar açıldığını öne süren mahalleli, istasyonun kaldırılmasını istedi.

Umurca Mahallesi 2204 Sokak'taki bir binanın çatısına konan su deposunu andıran baz istasyonu, mahalle sakinlerinin tepkisini çekti. Seslerini duyurmak isteyen mahalleli, bir saat boyunca sessiz eylem yaptı. Ardından mahalle adına evli ve bir çocuk annesi 34 yaşındaki Nergiz Uğurel, açıklama yaptı.

"SU DEPOSU GÖRÜNÜMÜYLE GİZLEMEYE ÇALIŞIYORLAR"

Baz istasyonunun evlerin tam ortasında, bir ilkokula ise sadece 100 metre mesafede olduğunu belirten Uğurel, "Mahallemize bu kurulan üçüncü baz istasyonu. Bazların ortasında kaldık. Üç yakınımı kanser nedeniyle iki yıl içinde kaybettim. Ayrıca mahallede kanser ve psikolojik sorunlar yaşayan komşularımızın sayısı büyük bir hızla arttı. Çocuklarımızı bazların altında yetiştirmek istemiyoruz. İnsan sağlığıyla oynayanların birazcık saygısı varsa bu bazları buradan kaldırmaları gerekir. Eğer bir sakıncası yoksa neden su deposu görünümü vererek baz istasyonunun gizleme gereği duyuyorlar" dedi.

"YASAL MÜCADELE BAŞLATTIK"

Evli ve bir çocuk annesi 31 yaşındaki Gül Kocair Yılman ise 10 ay önce komşularının çatısına baz istasyonunun 30 bin lira karşılığında konduğunu öğrendiklerini belirterek, "Yılda 30 bin lira almak uğruna insanlar komşularının hatta akrabalarının hayatlarını bu şekilde tehlikeye atabiliyorlar. Bodrum'un tam ortasında yerleşim merkezinin içine kurulan baz istasyonunun ardından mahallemizdeki mandalina ve zeytin ağaçları kurumaya, hastalıklar artmaya başladı. Belediyeye yaptığımız şikayet sonucu çevre kirliliği yarattığı gerekçesiyle iki hafta mühürlendi. Ancak sonradan tekrar açıldı. Bizde Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Gerekirse Ulaştırma Bakanlığı'na giderek bu bazın buradan kaldırılmasını isteyeceğiz, olmadı dava açacağız" dedi.

Eylemcilere destek veren avukat İsmail Boncuklu, "Yasalar gereği belediyeler ve valilikler işlem yapamıyorlar. Bunu bilen GSM şirketleri Ulaştırma Bakanlığı'ndan izin alarak bunu yapıyorlar. Ancak bu işin yasal sürecini başlattık, kaldırılana kadar peşini bırakmayacağız" dedi.

Baz istasyonunun kurulduğu evin önünde yaklaşık bir saat eylem yapan mahalle halkı ardından sessizce dağıldı.


Muhabir: Yaşar Anter