Su Kesintilerine Alkışlı Protesto

Bodrum’da sıcak yaz günlerinde yaşanan su kesintileri, vatandaşları isyan ettirmeye devam ediyor. Her geçen gün artan tepkiler toplu protestolara dönüşürken, son olarak Bitez Mahalle'sinde yaşayan bir grup vatandaş, yetkilileri alkışlarla protesto etti.

Su Kesintilerine Alkışlı Protesto

Sıcak yaz günlerinde ilçenin farklı mahallelerinde su kesintileri yaşanmaya devam ediyor. Bitez Mahallesi’nde 5 gündür yaşanan su kesintisi, mahalle sakinlerini isyan ettirdi. Karya Caddesi’nde bugün sokağa çıkan mahalleli, MUSKİ’yi alkışlarla protesto etti. 

5 gündür musluklarından su akmadığını ve zor günler geçirdiklerini söyleyen mahalle sakinleri, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin seslerini duymasını istedi. Vatandaşlar, su ihtiyaçlarını tankerlerle satın aldıkları suyla sağladıklarını söyledi. 

Mahalle sakinlerinden Sinem Yıldırım, “3 tane çocuğum var, ne duş alabiliyoruz ne günlük ihtiyaçlarımızı giderebiliyoruz. Ekstradan misafirlerimiz geliyor, ne de insanları ağırlayabiliyoruz. Depomuz bitene kadar kullanıyoruz. Depo bitince de susuz yaşamaya devam ediyoruz. Damacanalar ile su getiriyoruz. Depom arkada olduğu için hiçbir tanker su getirmiyor.” dedi.  

Asiye Dinçer isimli mahalle sakini ise eğer tankerle su getirtemezlerse arkadaşlarının evlerinden su doldurup getirmek zorunda kaldıklarını söylerken, Ayşegül Uzunoğlu ise “MUSKİ’yi arıyoruz, cevap bile yok. Dönüş yok. Bize arıza var diyorlar. Başka yerlere gidiyoruz. Suları şakır şakır akıyor. Burada halkı susuz bırakıyorlar. Ne duş alabiliyoruz, ne bulaşık. Makineler doldu, hiçbir şey yapamıyoruz. Hastalık olacak, onu mu bekliyorlar. Bodrum Bodrum deyip herkese şahane gösteriyorlar, buyurun gelsin görsünler. Bir gün kesilir, iki gün kesilir ama beş gün, altı gün su kesilir mi?” ifadelerini kullandı.

“BU KADAR NÜFUS BODRUM’A ÇOK FAZLA!”

Su kesintisine Bodrum’daki nüfus artışının da etkisinin olduğunu dile getiren Orhan Can ise, “Su sorunu en büyük sorunumuz, diğerlerini saymıyorum bile. İvedilikle bunun çözülmesi lazım. Durum çok kötü, evde bulaşık yıkayamıyoruz, duşa giremiyoruz. Karınca bastı, karıncayı temizleyemiyoruz. Yani bu kadar nüfus Bodrum’a çok fazla. Altyapı kesinlikle yetmiyor, su özellikle yetmiyor. Çok büyük sıkıntıdayız şu anda, 2 ton suya 1000 TL para verdik.” dedi. 

"SİTEDE 25 VİLLANIN 25'İNDE ÖZEL HAVUZ VAR"

Bodrum’da özel havuzu olan evlerin sayısının çok olduğunu dile getiren Eren Güler isimli mahalle sakini de “Ben açıkçası kaynakların verimli kullanılmaması ile ilgili de sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Bodrum’da bir sürü evin münferit havuzları var ve gerçekten bu konunun da gündemde olması gerektiğini düşünüyorum. Sitelerin veya otellerin havuzlarından bahsetmiyorum, Benim bildiğim çok site var, 25 villanın 25’inde de özel havuz var. Artık Bodrum bunları kaldırmıyor. Bir de gördüğüm şöyle bir şey var. Bodrum’un peyzaj çalışmalarında asla buranın iklimine uygun ürünler seçilmiyor. Öyle çimler var ki sulamanızı gerektirmiyor. Biliyorsunuz genetiği ile oynanmış çimler var. Evet, yapımı biraz pahalı ama su istemiyor. Ya da çok az suyla yeşilliği sağlayabiliyorsunuz."şeklinde konuştu. 

Muhabir; Hamdi Yörür