Süngercilik ve Dalış Tarihini Anlattı

Dalış tutkunu ve koleksiyoner Jeff Hakko, Bodrum’da söyleşi ve imza günü düzenledi.

Süngercilik ve Dalış Tarihini Anlattı

Eski süngercilerin kullandığı malzemeleri, Bodrum Deniz Müzesi’ne bağışlayan Vakko Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jeff Hakko, koleksiyonunun sergilendiği Bodrum Deniz Müzesi’nde söyleşiye katıldı, “Tarihi Dalgıç Malzemeleri” isimli kitabını imzaladı. 

Bodrum Belediyesi Başkan Vekili Emel Çakaloğlu, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı etkinlikte Kent Haber’e konuşan Hakko, şunları dile getirdi;

“Bodrum'un geçmişindeki süngerciliği ve tarihi dalgıç malzemeleri ile nasıl dalış yapıldığını anlatıyoruz. Biraz geçmişe gideceğiz, eski zamanlardaki dalgıçların gerçekten nasıl külfetlerle daldıklarının sohbetini yapacağız. Koleksiyonumdaki yaklaşık 10 küsur nesne, Bodrum Müzesi'ne 4-5 yıl evvel bağışlandı. Asıl bağış şu anda İstanbul Beşiktaş Denizcilik Müzesi'nde. 2016 senesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağışladım. Koleksiyon şu anda daimi teşhirde ve orada yaklaşık 200 farklı tarihi dalgıç malzemesi var. Çok zorlu bir süreçti çünkü zamanında dalmak için dalgıcı batırmak için çok ağır malzemeler kullanılıyordu: çuvaldan elbiseler, ağır dalgıç başlıkları, kurşun ayakkabılar vardı, tanesi 5 kiloluk. Hepsinin amacı dalgıcı batırmaktı çünkü üstüne giydiği giysi çuval gibiydi, su geçirmez ve içi hava ile doluydu ve bütün hava tahliye edilmiyordu. Bu yüzden bir kere dalgıcı batırdıktan sonra, suyun yüzeyinden verilen hava ile dalgıç kendi yüzerliğini sağlayabiliyordu ama olay, dalgıcı batırmaktaydı.”

Modern dalış kıyafetlerinin ne zaman kullanılmaya başlandığından da bahseden Hakko, “Modern dalgıç kıyafetleri Jacques-Yves Cousteau'nun icat etmesiyle başlıyor: neopren elbiseler, glatörler, tüpler. Bunlar yaklaşık 1950’lere dayanıyor." dedi.