Tatile Geldi, Yatağa Bağımlı Kaldı!

İstanbul’dan okul gezisi ile geldiği Bodrum’da, iskeleden sığ suya atlayan gencin omuriliğinde kırık oluştu. Yatağa bağımlı kalan gencin ailesi öğrencilerin kaldığı otelin iskelede yeterli güvenlik önlemini almadığını iddia ederek konuyu yargıya taşıdıklarını söyledi.

Tatile Geldi, Yatağa Bağımlı Kaldı!

Olay 9 Mayıs günü Yalıkavak Mahallesi’nde meydana geldi. İstanbul’daki bir lisede okuyan 17 yaşındaki Baran Demir, okul gezisi ile Bodrum’a geldi. Yalıkavak Mahallesi’nde bir otelde konaklayan genç ile arkadaşları, otelin önündeki iskeleden denize girdi. 

İskeleden sığ suya atlayan Baran Demir’in omuriliği kırıldı. Atladıktan sonra suyun üzerinde hareketsiz şekilde kalan genci, arkadaşları kıyıya çıkardı. 

Hastaneye kaldırılan Baran Demir, tedavi altına alındı. Yatağa bağımlı hale gelen gencin tedavisi devam ediyor. Ailesi ise otelin herhangi bir güvenlik önlemi almadığını ve iskeleye suyun sığ olduğunu gösteren bir tabela asmadığını iddia ederek hukuki mücadele başlattı. 

Gencin arkadaşları ise saat 12.00’da yaşanan olayın ardından otel yetkililerinin saat 16.00’da iskeleye ‘denize atlamayın’ uyarısı astığını savundu. 

Çocuğun annesi Ayşe Demir, “Oğlum ilk önce merdivenden inip boy ölçüsü alıyor. İlerisi de aynı şekilde derindir diye atlıyor. Orası 3 metre derinliğinde olsaydı şu an benim oğlum bu durumda olmayacaktı. Hiçbir şekilde uyarı tabelası yok. Cankurtaran yok, sağlık ekibi yok. Oğlum arkadaşları tarafından çıkarılmış. Oğlumun bana bir kolu ve konuşması kaldı. Bilinci yerinde ama yürüyemeyecek. Bunun sorumluların cezasını çekmesini istiyorum. 17 yaşındaki gencin hayatının karartılması bu kadar basit olmamalı. Benim oğlum denizden çıkarıldıktan sonra uyarı tabelalarını yerleştirmeye başlamışlar.” diye konuştu.

Gencin avukatı Doğan Bilgiç ise "Büyük ihmaller zinciri bulunan bu yaşanan olayda müvekkilimiz Baran Demir bundan sonraki yaşamına yatağa bağlı bir şekilde devam etmek durumunda kalmıştır. Otelde cankurtaranın bulunmaması, iskelede herhangi bir uyarı levhasının yahut suyun derinliğini  belirten ikazların olmaması, otel de bir tane dahi sağlık çalışanının bulunmaması ihmaller zincirlerinin sadece görünen yüzü.  Keza bu ihmaller zincirini kollukta ifade veren otel sorumlusu da ifade etmiştir. Bir okul gezisinin tam teşekküllü, 4 yıldızlı otel  olarak lanse edip öğrencileri getirdiği ve  bu kadar eksikliklerin bulunduğu otelde elbetteki okul yönetimi ve dolayısıyla MEB’nı da sorumluluğu vardır. Otel ve okul yönetimi dikkat ve özen yükümlülüklerini yerine getirmemişlerdir. Büyük ihmaller sonucu bir genç kardeşimiz yatalak kalmıştır." ifadelerine yer verdi.