Tekne Bağlamak İsteyen Çuval Alsın

Turgutreis’in karşısında bulunan Çatalada'da yine çevre kirliliği yaşanıyor. Bölgeye gidip çöpleri toplayan vatandaşlar, çuvalları adanın ahşap iskelesine taşıyıp yanaşacak tekne sahiplerine çuvalları götürme çağrısı yaptı.

Tekne Bağlamak İsteyen Çuval Alsın

Çatalada’daki hayvanları beslemek için adaya giden İsa Deliaslan ile arkadaşları Ali Mehmet Gümren Ahmet Aydın, çuvallar dolusu çöp toplayıp iskeleye getirdi. Çevre kirliliği ile zaman zaman gündeme gelen adadaki çöpleri temizleyen vatandaşlar, sorumsuzca adayı kirletenlere isyan ettiler. 

Çektiği videoda adaya bırakılan çöpleri tek tek gösteren İsa Deliaslan, özellikle küçük mavi plastik şişe kapaklarının martıların ve diğer canlıların ölümüne neden olduğunu söyledi.

TEKNE BAĞLAMAK İSTİYORSANIZ ÇÖP ÇUVALINI ALIN

İsa Deliaslan ve arkadaşları saatler süren temizlik çalışmasının ardından topladıkları çöpleri çuvallarla Çatal Adası’nın ahşap iskelesine taşıyıp yanaşacak tekne sahiplerine de bir çağrı yaptı:

“Bu çöpleri görüyorsunuz. Biz topladık, buraya dizdik. Şimdi sıra sizde. Siz de bu iskeleye teknenizi bağlamak istiyorsanız, bunlardan birini geri götürmek için alın ve o çuvaldan boşalan yere teknenizi, kayığınızı bağlayın. Sizden tek dileğimiz bu!”

Turgutreis manavları, fırıncıları ve diğer yiyecek işi yapan esnaflar ellerinde kalan malları her akşam İsa Deliaslan ve arkadaşlarına teslim ediyor. Onlar da aldıkları yiyecekleri adaya taşıyıp oradaki canlılar için “sofra kuruyor.”