Tilkicik'te Tartışmalı Çalışmalar Sürüyor!

Geçtiğimiz günlerde deniz üzerinde bir kepçenin çalışma yaptığı Tilkicik Koyu’na bu kez Milas'taki bir maden ocağından çuvallar dolusu mermer tozu getirildi. Kent Haber'in geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği bölgedeki çalışmalarla ilgili, Muğla Çevre Platformu üyeleri de tepki göstererek bir açıklama yaptı.

Tilkicik'te Tartışmalı Çalışmalar Sürüyor!

Yaklaşık 10 gün önce Yalıkavak Tilkicik Koyu Şendoğan Caddesi üzerindeki bir sitenin önünde deniz üzerinde çalışma yapan kepçe, kıyı şeridinin bir bölümünde deniz dibini kazdı. Yine kepçe vasıtasıyla deniz dibine beton bloklar konuldu. Vatandaşlar, bölgede ulusal ve uluslararası kanunlarla koruma altında bulunan poseidon çayırlarının bulunduğunu ifade ederek, kepçenin deniz dibinde çevreye zarar veren ve yasak olan bir işlem yaptığını savunmuştu. 

Bahse konu noktada kepçe ile yapılan işlemin sona erdiği, fakat kepçenin hala alargada duran bir tekne üzerinde durduğu görüldü. 

Birkaç gün önce ise aynı noktaya yakın bir noktada kıyıya Milas'taki bir maden ocağının ismi yazılı çuvallar içerisinde malzeme istiflendi. Çevreciler Beyaz kum görünümündeki ince malzemenin mermer tozu olduğuna dikkat çekti. Deniz kenarına konulan yüzlerce çuvalın bir kısmı, deniz üzerindeki platforma yüklendi. 

Bodrum’daki çevreciler ise yaşanan duruma tepki gösterdi. Bahse konu çuvallarda mermer tozu olduğunu ve kim tarafından nasıl kullanılmak üzere getirildiğini bilmediklerini söyleyen Muğla Çevre Platformu Bodrum Eş Sözcüsü Umay Karabaş, şunları kaydetti:

“Akşam buraya mermer tozu dolu çuvallar gelmiş. Bu boyutta büyük çuvallarla ya bir dolgu yapılacak, ya da bir yere serilecek. Her koşulda bunun hukuka aykırı olduğunun farkındayız. Bu mermer tozunun doğaya vereceği tahribat ve insan sağlığına olan zararın geri dönüşü yok. Biz Bodrum’daki kıyılarda olan baskıyı hepimiz biliyoruz. Mevcuttaki kıyılarımız ve doğayı korumak zorundayız. Hem insan hem de doğanın sağlığı açısından birbirinden bağımsız şeyler değil. Şu an bulunduğumuz Tilkicik Koyu’da Bern Sözleşmesi, uluslararası sözleşmelerle korunan deniz çayırlarının, nesli tehlike altındaki Akdeniz foklarının, aynı zamanda Pina kabuklularının yaşam alanı. Bu yeryüzünde sadece biz yaşamıyoruz. Yeryüzünü kendimize göre biçimlendiremeyiz. Buna dur dememiz gerekiyor.”

Çuvalların deniz üzerindeki platforma yüklendiğini söyleyen Karabaş, “Gece yarısında haberini aldığımız bir olaydı. Denizde kocaman bir platform var. Onun üzerinde bir kepçe, iş makinesi. Bu çuvallar o iş makinesi ile platforma taşınıyor. Platformun nereye gideceği konusunda bir bilgimiz yok. Bodrum Belediyesi de dün geceden beri bu konu ile ilgili alarmda. Bodrum Belediyesi ve Kent Konseyi de bu konu ile ilgili önümüzdeki günlerde açıklama yapacak. Biz zaten beraber çalışıyoruz” şeklinde konuştu.