Tosun'dan Toplumsal Uzlaşı Çağrısı

Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan Açık Görüş Programına katılan Mehmet Tosun, özellikle de turizm konusunda çok önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Tosun'dan Toplumsal Uzlaşı Çağrısı

Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp-sunduğu programa konuk olan, daha önce iki dönem Konacık Belediye Başkanlığı yapan, son yerel seçimlerde de İYİ Parti'den Bodrum Belediye Başkan adayı olan Mehmet Tosun, halen İYİ Parti Genel Merkezi'nde Kalkınma Politikaları Turizmden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

Korona Virüs salgını öncesi Antalya’da turizm konusunda önemli bir panel organize ettiklerini ve orada alınan kararların bugün için güncelliğini koruduğu söyleyen Mehmet Tosun, iktidarın uygulamalarına ilişkin görüşlerini de şöyle açıkladı:

“Her zamankinden çok daha fazla ortak akla ve bilimsel düşünmeye, dayanışmaya ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde tüm dünyayı da etkisi altına alan bu salgından ancak toplum olarak birlikte mücadele edersek başarılı oluruz. Ancak görünen o ki, iktidar bu konuyu da ne yazık siyaset malzemesi yapıyor. Oysa gün toplumsal uzlaşı ve barışık olma günüdür. Yıkıcı bir muhalefet anlayışından uzak, samimi biçimde eleştiri ve önerilerimizi yapıyoruz. Sağlık çalışanlarımızın canları pahasına yaptıkları çalışmaları ve fedakarlıklarını heba etmeye kimsenin hakkı yoktur. İktidar bu mücadelede yerel yönetimleri devre dışı bırakmaya çalışarak yanlış yapıyor.İyilik yarışında tarafgirlik olmaz. Geçen yıl nispeten önceki yıllara göre iyileşme gösteren turizm sektörü bu yıl bu salgın nedeniyle büyük yara alacak. Bu nedenle özellikle turizm sektöründe çalışan firma ve kişilere destek olunması gerekir. Mayıs sonunda otellerin açılması planlanıyor ama henüz ortada hiçbir hazırlık yok. Bakanlık Güvenli Tesis Sertifikası vereceğini söylüyor ama daha kriterleri bile belirlenmiş değil.”

Mehmet Tosun, Bodrum Belediyesinin çalışmaları ve Başkan Ahmet Aras’ın performansıyla ilgili de şu değerlendirmeleri yaptı:

“Ahmet Aras’ın iyi niyetli çabaları ve çalışkanlığını takdirle izliyor ve destekliyoruz. Eksik gördüğümüz konularda da öneri ve eleştirilerimizi kendisine bildiriyoruz. Tüm sıkıntılara ve kısıtlı olanaklara rağmen bu dönemi fırsata dönüştürmek de mümkündür. Başkanın samimi çabalarının tüm ekibine yansıması ve daha kollektif bir yönetim tarzının uygulanmasında yarar vardır, diye düşünüyorum. CHP İlçe yönetiminin de ittifak ruhuna uygun daha olumlu ve yapıcı çalışmalar yapmasını bekliyoruz. Bundan sonra tüm çabamız AK Parti iktidarı sonrası oluşacak yeni siyaset tarzı ve işbirliklerini oluşturmak olmalıdır. Ülkenin kaynaklarını aşırı biçimde israf eden, halkı her geçen gün daha da yoksullaştıran, işsizliği artıran bu iktidardan kurtulmak ve yeniden güçlendirilmiş demokratik parlamenter sisteme dönmek için dayanışmamızı güçlendirmemiz gerekiyor.”