TUI'den Alman Hükumetine Çağrı...

Avrupa’nın en büyük turizm şirketi TUI, Alman hükümetine seslenerek, Türkiye’deki tatil yöreleriyle ilgili seyahat kısıtlaması kararının artık gözden geçirilmesini istedi.

TUI'den Alman Hükumetine Çağrı...

Avrupa’nın en büyük turizm şirketi TUI, Alman hükümetinden Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını kaldırmasını istedi. TUI Yönetim Kurulu Başkanı Fritz Joussen, Rheinische Post gazetesinde Türkiye’deki tatil yörelerinin seyahat uyarısından muaf tutulması gerektiğini söyledi.

SEYAHAT UYARISI, TATİL BELDELERİNE YÖNELİK KALDIRILSIN

Joussen “Pragmatik bir yaklaşımdan yanayız. Akdeniz’deki Türk sahili yüksek bir güvenlik ve kalite standardına sahipken, Almanya’nın da bir pilot projeyle buralara yönelik uyarıyı kaldırması gerekir” diye konuştu. Joussen seyahat uyarısının kentlere değil tatil beldelerine yönelik olarak kaldırılmasından söz ettiğini ifade etti. 

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Alman işadamı, turistlerin başlıca uğrak yerlerinden olan İspanya’nın Mallorca adasına yönelik seyahat kısıtlamalarının da adım adım kaldırıldığını hatırlattı. Joussen “Mallorca’ya seyahatler de daha İspanya genelinde hayata geçmeden önce turizm sektöründe birkaç bin turistle bir pilot proje olarak başlatılmıştı” diye konuştu.

Berlin ve Hannover’de iki merkezi bulunan TUI’nin 2019 yılı rakamlarına göre 71 binden fazla çalışanı, 21 milyondan fazla müşterisi, 150 uçak, 411 otel, 18 yolcu gemisi ile Avrupa’nın en büyük turizm şirketi.

UYARI ADIM ADIM KALDIRILABİLİR

Alman hükümetinin turizm sorumlusu Thomas Bareiß de hafta içinde yaptığı açıklamada Almanya’nın Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısının adım adım kaldırabileceğini söylemişti. Bayern 2 radyo kanalına bir mülakat veren Bareiß, “Ege Bölgesi, İzmir, Antalya ya da Bodrum gibi yerlerde enfeksiyon oranlarının düşük olması halinde, adım adım açmamız gerekir” demişti.

Bareiß, koronavirüs vaka sayılarının düşük kalması halinde hükümetin “daha uzun süreli seyahat uyarılarında bulunması için de bir gerek olmayacağını” ifade etmişti.