TURİST SAYISINDA BÜYÜK ARTIŞ VAR…

Muğla ve yöresine bu yılın Nisan sonu itibarıyla hava ve deniz yoluyla gelen yabancı...

TURİST SAYISINDA BÜYÜK ARTIŞ VAR…
Muğla ve yöresine bu yılın Nisan sonu itibarıyla hava ve deniz yoluyla gelen yabancı turist sayısının, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 60 artışla 167 bin 172'ye ulaştığı bildirildi.
Muğla Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Marmaris, Bodrum ve Fethiye'yi sınırları içerisinde bulunduran Muğla'yı tercih eden turist sayısında artış yaşandığı belirtildi.
Açıklamada, şu bilgiler verildi: ''Muğla ve yöresine bu yılın 4 aylık döneminde hava ve deniz yoluyla gelen yabancı turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60'lık artışla, 167 bin 172'ye ulaştı. Yöreye, sadece Nisan ayı içinde 131 bin 786 yabancı turist girişi olurken, bu sayı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 75'lik artışı ifade ediyor.''
Muğla'ya bu 4 aylık dönemde gelen yabancı turistlerin, 75 bin 689'unun Dalaman ve 41 bin 320'sinin ise Milas-Bodrum Havalimanı kanalıyla olmak üzere toplam 117 bin 9'nun hava yoluyla geldiğine işaret edilen açıklamada, 50 bin 163 turistin de deniz gümrük kapıları kanalıyla ülkeye giriş yaptığı kaydedildi.
Açıklamada, bu yılın 4 aylık döneminde yöreye gelen yabancı turistler arasında İngilizlerin 72 bin 652 kişiyle ilk sırada yer aldığı belirtildi.
İngiliz turistleri sırasıyla, 20 bin 945 kişiyle Fransızlar, 13 bin 483 kişiyle Hollandalılar ve 9 bin 169 kişiyle de Almanların izlediği ifade edildi.
Açıklamada ayrıca, Muğla Valisi Fatih Şahin'in turist sayısındaki artışın sevindirici olduğuna işaret ederek, bu artışın sürekliliği ve turizmin başarıya ulaşması için tüm kişi ve kuruluşların duyarlı olmaları gerektiğini söyledi belirtildi.