TÜRK EĞİTİM-SEN VE TÜRKİYE KAMU-SEN'DEN YENİ SİSTEME TEPKİ!

Bodrum Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen temsilcisi Hüseyin Tekinay, Milli Eğitim sisteminde...

TÜRK EĞİTİM-SEN VE TÜRKİYE KAMU-SEN'DEN YENİ SİSTEME TEPKİ!
Bodrum Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen temsilcisi Hüseyin Tekinay, Milli Eğitim sisteminde yapılan değişiklikle gündeme gelen ve yoğun tartışmalara neden olan "Eğitim kurumları yönetici değerlendirme sistemi" ile ilgili bir açıklama yaptı.

Uygulanan sistemin sakıncalarıyla ilgili kaygılarını daha önceden kamuoyu ile paylaştıklarını ifade eden Tekinay 21 Ağustos 2014 Perşembe günü müdürlük değerlendirme puanlarının açıklanması ile kaygılarında ne kadar haklı olduklarının ortaya çıktığını söyledi. Tekinay, çok sert ifadelerin yer aldığı açıklamasında şunlar söyledi;

"İnsanların kazanılmış haklarının kanun yolu ile gasp edildiği, kamu çalışanlarının karakterlerinin iğdiş edildiği, herkesin tek tip düşünmeye zorlandığı böyle bir dönem herhalde Cumhuriyet tarihi boyunca bu kadar net bir şekilde görülmemiştir. Bu bir fecaattir, bu bir fikri soykırımdır, bu bir tasfiye hareketidir, bu ötekileştirmenin dik alasıdır, bu insan kaynakları israfıdır. Yönetici puan değerlendirmeleriyle tüm Türkiye’de olduğu gibi Muğla’nın tüm ilçelerinde de iktidarın ön bahçesi olan sendikanın üyesi olmayan yöneticilere İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince negatif ayrımcılık yapılmıştır" dedi.

İlçe Milli Eğitim yöneticilerinin okul ve kurum müdürlerini sağlıklı bir şekilde değerlendirebilmeleri için öncelikle onlarla beraber çalışması, onların performansını yakından görmesi gerektiğini ifade eden Tekinay, "Oysa bu değerlendirmeyi yapan yöneticilerin hemen hemen hepsi ya rotasyonla ya da ilk atamayla göreve gelmişlerdir" diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Mahkeme kararı ile iptal edilen mülakat puanlarına göre atanmış şube müdürlerinin daha kendi durumlarının ne kadar hukuki olduğu tartışılırken verdikleri puanların ne derece hukuki olduğu zaten ayrı bir tartışma konusudur. Yine Yatağan ve Dalaman İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde sadece bir yönetici iki veya üç kişinin yerine puan vermiştir. Seydikemer’de atanan şube müdürü değil de normu dahi bulunmayan görevlendirme şube müdürü değerlendirme puanı vermekle yetkilendirilmiştir. Keza Bodrum İlçe milli eğitim şube müdürlüğüne Finike’den rotasyonla gelen ve çok kısa süre sonra ayrılan yöneticinin hiç karşılaşmadığı okul müdürlerine performans notu vermesi, ilçe milli eğitim müdürünün ve not veren diğer şube müdürünün görevlerinde henüz birkaç aylık olması dikkate değerdir. Dün Bodrum medyasında İlçe Milli Eğitim müdürünün bir açıklamasına hayretler içinde şahit olduk. Sayın Milli Eğitim müdürü 7 kişinin okuldan 3 kişinin de milli eğitimden puanlama yaptığını ifade ediyor. Buraya kadar doğrudur. Ancak okuldan 7 kişinin verdiği puanın toplamda 40 milli eğitimden 3 kişinin verdiği puanın toplamda 60 olduğundan bahsetmiyor. Yani okul müdürü okulundan tam puan alsa ki örneği var, milli eğitimden 35 puan verilmediği zaman yetersiz kalıyor ki bunun da örneği var. Okul müdürü yıllardır emrinde çalıştığı kaymakamdan başarı belgesi almış, okulundan tam puan almış ancak ne hikmetse neredeyse hiç birlikte çalışmadığı milli eğitim yöneticilerinden puan alamamış. Üzerine de Sayın ilçe milli eğitim müdürü heyecan eksikliği olanların artık görevine devam edemeyeceğini basına deklare etmiş. Okul müdüründeki heyecanı nasıl ölçtükleri bizce malum" dedi.

Performans değerlendirmeleriyle ilgili Türkiye genelinde yaşanan bazı garip uygulamalardan örnekler veren Tekinay Türk Eğitim-Sen'in bu işin peşini bırakmayacağını ifade ederek konuşmasını şöyle tamamladı:

"Sendikamız her türlü hukuki yola başvuracak, yanlı davranan ve tetikçilik yapan başta Fethiye, Dalaman, Yatağan olmak üzere aleni haksızlık yapan ilçe milli eğitim müdürlerini, ilçe milli eğitim şube müdürlerini tespit ederek, haklarında suç duyurusunda bulunacaktır. Bu makamlar kimsenin şahsi malı değildir. Kişiye özel davranan, arkası sağlam olanı koruyan, milimetrik hesaplarla yandaş ordusu kurmaya heveslenenler yargı önünde hesap verecektir. Türkiye Cumhuriyeti gelenekleri olan bir devlettir. Bir kabile devleti, bir muz cumhuriyeti değildir. Türk Eğitim Sen olarak soykırıma ve Cumhuriyet tarihini en büyük tasfiye hareketine maruz kalmış tüm okul yöneticilerinin haklarını gasp ettirmeyeceğiz, haksızlık yapanlara, usulsüz uygulamalarla insanların hayatını cehenneme çevirenlere bunun hesabını en ağır şekilde soracağız" dedi.