TÜRKİYE TURİZMDE DE ÖNDE GİDİYOR

Uluslararası Skal Dernekleri Federasyonu'nca her ay yapılan düzenli toplantının...

TÜRKİYE TURİZMDE DE ÖNDE GİDİYOR
Uluslararası Skal Dernekleri Federasyonu'nca her ay yapılan düzenli toplantının bu ayki oturumu Bodrum WOW Bodrum Resort Otel'de gerçekleştirildi.

Toplantıya Alanya, Ankara, Antalya, Bodrum, Bursa, Çukurova, Eskişehir, Fethiye, İstanbul, İzmir, Kapadokya, Kuşadası, Marmara ve Marmaris Skal derneklerinin temsilcileri katıldı. Türkiye'nin tanıtımına yönelik konuların ele alındığı toplantıda, ayrıca Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'ndan gelen sektör temsilcileri ile ortak yapılabilecek turizm faaliyetleri tartışıldı.

Toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtım Genel Müdür Yardımcısı İrfan Önal, yaptığı konuşmada Türkiye'nin 2011 yılında dünya genelinde sektörle birlikte 152 fuara katıldığını söyledi. Bu rakamın çarpıcı olduğunu ifade eden Önal, ''Dünyanın her yerinde hem bayrağımızı dalgalandırdık, hem de Türkiye'nin turizm ve kültürel değerlerini misafirlerimize tanıtmaya çalıştık. Bu tabi ki aynı oranda 2012 yılında da gerçekleşecek'' diye konuştu.

Önal, Türkiye'nin kıta özelliği gösteren çok güzel bir toprağı, coğrafyası, iklimi ve insan çeşitliliği bulunduğunu kaydetti. Önal, Türkiye'nin tanıtımında hem turizmin doğa, deniz, kum, güneş, sportif ve gezi özeliklerini, hem de kültürel özelliklerini ortaya koyarak tam doğru bir Türk insanı ve Anadolu tanıtımı yapmaya çalıştıklarını belirtti.
Bakanlık olarak dünyadaki bütün büyük deniz turizm fuarlarına sektörle birlikte katılım sağladıklarını ifade eden Önal, şöyle konuştu:

''Sektörümüzden çok güzel geri dönüşümler alıyoruz. Onlarla birlikte çalışmanın verimini fuarlarda ve bu fuarların sonucunda çok net bir şekilde görüyoruz. Deniz turizminde guletlerde önemli bir yer tutuyor, Gulet bir fenomen ve bizden çıkmış bir fenomen. Onun için biz onu yurtdışındaki tanıtımlarda çok sağlam bir şekilde kullanıyoruz. Türkiye ve türkuaz kıyılarımız birlikte anılıyor. Bunun avantajını yaşıyoruz ve yurtdışı tanıtımlarda bu avantajımızı kullanıyoruz. Bodrum Dünya güzeli bir vatan parçası, o açıdan tanıtımlarımızın merkezinde yer alan unsurlarımızdan bir tanesi de Bodrum. Türkiye'nin 2011 yılı için turist sayısı anlamında bir hedef koyduğunu anımsatan Önal, şunları kaydetti:

''Bu hedef 30 milyon barajıydı, çünkü bu psikolojik bir barajdır. İnşallah biz bu yılın sonunda 30 milyon barajını aşmış olacağız, yakalamış olacağız. Bu güzel bir motivasyon olacak. Rakamlara baktığımız zaman şunu görebiliriz; dünyada turizm geçen yıllardaki ekonomik krizden sonra bir toparlanma eğilimi yaşadı. Bu yıl global anlamda yüzde 4-4.5 bir büyüme trendine girdi. Ama Türkiye'ye baktığımız zaman ilk 9 ayda bunun yüzde 10 civarında olduğunu görüyoruz ki buda dünya ortalamasının iki katından daha fazla bir rakama ulaşmış olduğumuzu gösteriyor, bu sevindirici. Tabi Türkiye dünya liginde ilk 10 sırada yer alan bir ülke, turist sayısı bakımından 7'inci en fazla turist ağırlayan ülkeyiz. Gelir bakımından da 20 milyar doların üzerinde gelir elde ediyoruz. Yani bu anlamda Türkiye dünyada birinci ligde yer alıyor '' dedi.