Ege Ukraynalılar Derneğini Kurdular...

Türkiye’de yaşayan Ukraynalı Ressamlar, Ege Ukraynalılar Derneği’nin düzenleyeceği sergide bir araya geliyor.

Ege Ukraynalılar Derneğini Kurdular...

23 Ağustos'ta Trafo Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi'nde Ukraynalı ressamların eserlerinden oluşacak sergi, saat 12.00’da açılacak. Sergide çocuklarla resim atölyeleri de gerçekleştirilecek. 

Geçen Haziran ayında kurulan Ege Ukraynalılar Derneği’nin başkanı Diana Osypenko, yeni kurulan dernek ve 23 Ağustos’ta düzenleyecekleri sergi hakkında Kent Haber’e bilgiler aktardı. Miss Grand International 2016 yarışmasına Türkiye adına katılan ve yarışmada geleneksel kıyafet kategorisinde dereceye giren 30 yaşındaki Diana Osypenko, sergi hakkında şu bilgileri aktardı:

“Biz yeni kurulan bir derneğiz. Logomuzda hem Türkiye’yi hem Ukrayna’yı hem de Ege Bölgesi’ni ifade etmek istedik. Ukrayna ve Türk Bayrağını ile Ege Bölgesi’ni simgeleyen zeytin ağacını logomuza koyduk. Yin Yang işareti de birbirimizin içinde olduğumuzu anlatıyor. Türkler arasında Ukraynalılar var, Ukraynalılar arasında Türkler var. Bu derneği birlik ve beraberliği sağlamak için kurduk. Biz burada epeydir yaşıyoruz. Ukraynalı olarak hayatımızı sürdürüyoruz, sevdiğimiz şeyleri yapıyoruz. Bu sevdiğimiz şeyler arasında şiir yazmak, resim yapmak, şarkı söylemek gibi aktiviteler var. 23-28 Ağustos tarihlerinde Bodrum’da Ukraynalı Ressamlar Sergisi’ni düzenleyeceğiz. Herkesi bu sergiye davet ediyoruz. Türkiye’nin genelinde bir sürü yetenekli Ukraynalılar var. Bu etkinliğimize İzmir’den, İstanbul’dan, Bodrum’dan ve Aydın’dan Ukraynalılar katılacaklar.”

Dernek olarak önümüzdeki süreçte çeşitli etkinlikler planladıklarını ifade eden Diana Osypenko, “Eğitim programlarımız olacak. Türklere Ukrayna dilini öğretme, Ukraynalılara Türkçe’yi öğretme gibi güzel projelerimiz olacak. Biz daha yeni kurulan bir derneğiz. Büyükelçimizin, başkonsolosluğumuzun desteğiyle inşallah güzel projelerde görüşmek üzere” diye konuştu. 

Diana Osypenko, isteyenlerin sosyal medya üzerinden derneğe ulaşabileceğini dile getirerek “Biliyorsunuz şu anda bütün işler sosyal medya üzerinden yürüyor. Biz de kendi sosyal medya sayfalarımızı kurduk. Facebook’ta; “Ege Ukraynalılar Derneği”, Instagram’da; “ege.ua” diye bir sayfamız var. Buraları takip ederek bize ulaşabilirler” dedi. 

Yönetim Kurulu Üyesi İrina Kalashnyk ve Dernek Üyesi Larysa Osypenko da tüm sanatseverleri sergiye davet etti. 

Sergiye katılacak ressamlar arasında Miss Ukrayna 2015 birincisi Anastasiia Lenna’nın da bulunduğu öğrenildi.