Ünlü Ressamın Zeytinleri, Yağhane'de...

Ünlü ressam Müfit Karzek’in zeytin ağaçlarını resmettiği çalışmalarından oluşan “Zeytinler Yağhane’de” isimli sergisi, Bodrum’da sanatseverlerle buluştu.

Ünlü Ressamın Zeytinleri, Yağhane'de...

Yurt içinde, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçının çini mürekkebini, kalem ve fırçalarla kağıda uygulayarak ürettiği çalışmalardan oluşan “Zeytinler Yağhanede” isimli sergisi, Ortakent Köyiçi’nde faaliyet gösteren Yağhane Bodrum'da sanatseverlerle buluştu.  

Müfit Karzek’in 33 eserinin yer aldığı sergisindeki çalışmalar, büyük beğeni topladı. Kent Haber’e açıklamalarda bulunan Müfit Karzek, şunları dile getirdi;

“Resimlerimi sergileyebilmem için bana güzel bir imkan sağlamışlar. Çok hoşuma gitti. Böyle bir yerde resimlerimi değerlendirmek çok güzel. Çünkü ben de burada zeytin sıktırdığımı hatırlıyorum. Şimdi de zeytin ağaçları resimlerimi sergiliyorum. Benim için çok duygusal bir olay. Zeytin ağaçları, sanatımda bana örnek oldular, yol gösterdiler. Pek çok şeyi, onlardan öğrendim. Hayata dair pek çok bilgiyi onlardan öğrendim. Zeytin ağacının ulviliğinin yanı sıra Mevlevi, güzel bir hareketi var, dönen bir hareketi var. Burgu yapar. Çok hoşuma gidiyor. Bu dönüşü kendi kendime hep sorguladım. Zeytin ağacı, nereye bakıyor acaba? Sorgulamamın sonunda zeytin ağacının güneşe baktığını tespit ettim. Bu takip etme esnasında bu dönüşü, burguyu oluşturuyor. Mevlevi bir hareket. Böyle bir bilgiye ulaşmak bana büyük zevk verdi. 70’inci yaşıma geldim ve böyle bir anlamlı sergiye odaklandım. Çok da hoşuma gidiyor, zevk alıyorum.” dedi.

Serginin açılış kokteyline katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise sanatın gücüne işaret ederek şunları dile getirdi;

“Bu Yağhane benim de çocukluğumun geçtiği bir yer. Çocukluğumda bütün köy, imece ile bütün zeytinlerini bu Yağhane’de geleneksel yöntemlerle sıktırırdı. Biz de burada bakardık, çalışırdık, koşardık. Bizim için çok güzel bir mekandı. Sonrasında buranın bu hale getirilmesi, Esra’nın ve akrabalarımız olan mülk sahibi ailenin takdirleri ile bu duruma geldi. Burayı Bodrum’un o tarih sürecindeki hayatına tekrar kazandırmış olduk. Bu, bizim için çok önemliydi. Hem Bodrum tarihine vurgu yapmak için, hem de bir taraftan içinde yaşansın istedik ki o da oldu zaten. Sanatla buluşmayan hiçbir şeyin anlamı yok. Ben bunu başkan olduktan sonra çok daha iyi anladım. Eğer sanatı anlayabiliyorsanız ki o yumuşak güç, Atamızın da işaret ettiği o sanatın gücünü bugün burada görmüş olduk. Sanat bir mıknatıs gibi değişik kesimlerden dostlarımızı burada topladı. Onun için çok mutluyuz.”

Sergi, bir ay boyunca açık kalacak.