ÜZERİNDE KIYAFETLERİYLE GÖMÜLECEKTİ…

87 yaşında Bodrum’da hayatını kaybeden eski CHP Samsun İl Başkanı Süleyman Sırrı...

ÜZERİNDE KIYAFETLERİYLE GÖMÜLECEKTİ…
87 yaşında Bodrum’da hayatını kaybeden eski CHP Samsun İl Başkanı Süleyman Sırrı Soytoprak’ın, toprağa verilmek üzere götürüldüğü mezarlıkta tabutu açılınca; yıkanmadığı, kefenlenmediği ve tabutun içinde eşofmanlarının üzerinde olduğu ortaya çıktı.


Edinilen bilgiye göre, Samsun'da 8 yıl CHP İl Başkanlığı görevinde bulunan ve kızı Seval Aliimamoğlu (62) ile birlikte Bodrum’da yaşayan Süleyman Sırrı Soytoprak (87), rahatsızlanınca kızı tarafından Bodrum Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Soytoprak, hastaneye kaldırıldıktan bir gün sonra, kalp yetmezliğine bağlı organ yetersizliğinden hayatını kaybetti. Seval Aliimamoğlu, hastane görevlileri ile konuşup babasının cenazesinin yıkanmadan Samsun'a götürüp burada yıkayıp toprağa vermek istediğini söyledi. Hastane görevlilerinin yıkama ve kefenleme yapmadan cenaze veremeyeceklerini söylemeleri üzerine aile bu teklifi kabul etti. Babasının cenazesini hastaneden alan Seval Aliimamoğlu, oğlu Akgün Aliimamoğlu (37) ile birlikte THY'ye ait uçakla cenazeyi İstanbul aktarmalı olarak Samsun Çarşamba Havaalanı'na getirdi.


Süleyman Sırrı Soytoprak için Samsun Büyük Cami'de öğle namazına müteakip cenaze namazı kılındı. Soytoprak'ın cenazesi Samsun Büyükşehir Belediyesi Kıranköy Mezarlığı'na götürülerek aile kabristanlığında toprağa verilmek üzereyken tabut açıldığında Süleyman Sırrı Soytoprak'ın eşofmanları ile olduğu görüldü.
Din görevlisi, bu şekilde defin işleminin olamayacağını söyleyerek cenazenin yıkanıp, kefenlenmesi ve cenaze namazının yeniden kılınması gerektiğini açıkladı. Mezarlıktan alınan cenaze bu kez Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü'ne ait gasilhaneye götürüldü. Burada yıkanıp kefenlenen cenaze, Kıranköy Mezarlığı Camisi'ne götürülerek burada yeniden cenaze namazı kılındıktan sonra toprağa verildi.


Yaşanan bu olaylar karşısında üzüntü duyduğunu belirten Seval Aliimamoğlu, acılarının bir kat daha arttığını söyledi. Olayın sorumluları hakkında yasal işlem başlatmak için şikâyette bulunacağını ifade eden Seval Aliimamoğlu, şunları söyledi:

"Babam benimle birlikte Bodrum'da yaşıyordu. Hastalanınca Bodrum Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Hastane görevlileri babamı yıkayıp kefenlemeden veremeyeceklerini söylediler. Mecburi isteklerini kabul ettim. Bütün işlemler yapıldı diye cenazeyi bana teslim ettiler. Ben de cenazeyi Samsun'a getirdim. Ancak babamın tabutunu üzülmemek için açmak istemedim. Mezarlıkta toprağa verilirken, yıkanmayıp eşofmanları ile tabutun içinde görünce şoke olduk. Aslında Bodrum Devlet Hastanesi'nin bizimle ilgileri çok iyiydi. Hastaneden yana bir sıkıntımız olmadı. Ancak, babamı bu şekilde gönderen bu işin sorumlusu kişilerden davacıyız. Bu olay bizi çok üzdü" dedi.