Vandallık Bitmek Bilmiyor!..

Bodrum’da sahile konan bir bankın kimliği belirsiz şahıslarca yakılması vatandaşların tepkisine neden oldu.

Vandallık Bitmek Bilmiyor!..

Son günlerde Bodrum kamuoyunda sık gündeme gelen çevreye karşı sorumsuzluk ve kamu malına zarar verme haberlerine bir yenisi daha eklendi. Turgutreis Şevket Sabancı Caddesi üzerinde bulunan bisiklet ve gezi yolu üzerinde monte edilmiş haldeki seyir bankı, kimliği belirsiz şahıs ya da şahıslarca yakıldı. Sosyal medyada paylaşılan bu vandallık vatandaşların tepkisini çekti. 

Yaşanan olayla ilgili tepkilerini dile getiren kimi vatandaşlar, Turgutreis'de, asayiş anlamında caydırıcı ve olası olayların faillerinin tespiti açısından gerekli olan MOBESE azlığı ya da mevcut kameraların çalışmıyor oluşunu mahallenin en büyük eksikliklerinden bir olduğunu ifade ettiler.

Faillerinin tespit edilmesi halinde, 4 aydan 3 yıla kadar hapis ve adli para cezası ile yargılanacağı kamu malına zarar verme olayının zanlılarının bir an önce yakalanması istendi. 

Sahilde yürüyüş yapan bir çevre sakini, “Burada doğdum, burada yaşıyorum. Turgutreis'in yıllar içindeki değişimi ne yazık ki, olması gereken şekilde değil. Sosyal bilinç sahibi olmadığı aşikar olan vandallar tarafından, kamu mallarına zarar veriliyor. Bu tarz olayları denetlemek, tespit gerekliliği  bir yana, sosyal sorumluluk projeleri ile halkı bilinçlendirmek lazım. Zira her yere MOBESE yerleştirmek çok zor. Haliyle, sosyal medya aracılığıyla bazı kurum ve kuruluşları yıpratırcasına yorumlar yapılıyor. Elbette, bu tip durumlarla hukuki ve asayiş olarak mücadele edilecek. Ama temennim şudur ki; kamuoyu farkındalık oluşturacak sosyal sorumluluk projeleri ile topyekun bir tavır içinde olacaktır” dedi.


Haber: Ali Peltek