VATAN SEVGİSİ, ENGEL TANIMADI!..

Muğla’da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin “Engellilere Temsili Askerlik Uygulaması” kapsamında...

VATAN SEVGİSİ, ENGEL TANIMADI!..
Muğla’da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin “Engellilere Temsili Askerlik Uygulaması” kapsamında 54 engelli, düzenlenen törenle bir günlüğüne asker olmanın sevincini yaşadı.

Ellerine anneleri tarafından kına yakılan ve 1 gün boyunca asker olan engelli gençler, yemin töreni ve tören geçişi esnasında duygusal anlar yaşadılar.

Muğla’da “Temsili Askerlik Uygulamasına katılan 54 engelli, düzenlenen törenle bir günlüğüne asker olmanın sevincini yaşadı. Sabah saatlerinde aileleriyle Muğla İl
Jandarma Komutanlığına gelen 54 engelli, üniformalarını giyerek törene hazırlandı. Törene hazırlanan engellilere görevli askerler eşlik ettiler.

Bir günlüğüne asker olan engelliler, çok duygulandıklarını anlatarak, “En büyük hayalimiz askerlik yapmaktı. Bizlerde bugün askerliğimizi 1 gün temsili olarak yaptık. Bize bu imkânı sağlayan herkese teşekkür ederiz” ifadesini kullandılar.

Törende konuşan İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Halil Çelik, evlatları kutsal asker ocağında bulunan ailelerin hüzünlenmemesi gerektiğini ifade ederek, “Evlatlarınız
bizim evlatlarımızdır. Onların heyecanı bize onur ve güç vermiştir. Onlar kısa süreli de olsa bize verilmiş birer emanet ve hatıradır. Bu yemin töreninin gençlerimizin
azim ve iradelerini güçlendireceğine inancımız tamdır. Bu gençlerimiz Türk Silahlı kuvvetlerinin gücüne güç katmıştır” dedi.

Konuşmaların ardından engelliler, aralıksız devam eden yağmura aldırış etmeden askerlik yemini ederek, tören geçişi yaptı. Bu sırada, bazı anne ve babaların
gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü. Tören sonrası askerler, aileleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Törene katılan engellilere belgeleri Muğla Valisi Amir Çiçek ve Alay Komutanı Kurmay Albay Halil Çelik tarafından verildi.