Vatandaş İlk Raundu Kaybetti!

Bodrum ve Milas’ta geniş bir bölgenin Yenilenebilir Enerji Kaynakları Alanı (YEKA) ilan edilmesi ile ilgili mahalle sakinlerinin açtığı dava Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın lehine sonuçlandı. Mahalle sakinleri kararı istinaf mahkemesine taşıdı.

Vatandaş İlk Raundu Kaybetti!

Bodrum’un Mazı ve Milas’ın bazı köylerinde geniş bir alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca YEKA ilan edilmiş, vatandaşların tapularına kamulaştırma şerhi konulmuştu. Rüzgar Elektrik Santralleri (RES) kurulması planlanan bölgede mahalle sakinlerinin uygulamaya tepkisi sürerken bir yandan da hukuki mücadele başlattılar. 

Bölgenin Yenilenebilir Enerji Kaynakları Alanı(YEKA) ilan edilmesinin iptali için mahalle muhtarlıklarınca 10. Ankara İdare Mahkemesi’ne açılan davada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı lehine karar çıktı. 7 bin TL’lik avukatlık ücretini de davalıların ödemesine hükmedildi. 

Mahalle sakinleri kararı istinaf mahkemesine taşıdı. İstinafta aleyhlerine bir karar çıkması durumunda Danıştay ve devamında Anayasa Mahkemesi’ne başvurulacağı bildirildi.