Günümüz Futbolunu Değerlendirdi

80’li yıllarda Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor ve Rizespor formalarını giyen Hasan Vezir, kendi dönemindeki futbol ile günümüz futbolu arasında kıyaslama yaptı. Kendi dönemindeki futbolcuların severek oynadığını dile getiren Vezir, “Ama şimdi tam tersi. Ben oynarken keyif aldıklarına da inanmıyorum. İzleyen de bu sefer onlara uyuyor, onlar da keyif almıyorlar.” şeklinde konuştu.

Günümüz Futbolunu Değerlendirdi

Oasis Bodrum’da Türkiye Laik Oluşum Vakfı’nın imza günü ve film gösterimine katılan Vezir, Kent Haber’e açıklamalarda bulundu. Günümüz futbolundan keyif almadığı için iki buçuk yıldır maç izlemediğini dile getiren Vezir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim oynadığımız dönemdeki futbolla şimdiki futbol arasında çok fark var. Çünkü bizim dönemdeki futbolcular, hakikaten severek oynardı. Sahaya çıktıkları zaman keyif alırdık. İzleyenlere de keyif aldırırdı. Ama şimdi tam tersi. Büyük paralara imza atıyorlar. Ben oynarken keyif aldıklarına da inanmıyorum. İzleyen de bu sefer onlara uyuyor, onlar da keyif almıyorlar. Ben iki buçuk seneden beri futboldan keyif almadığım için maç izlemiyordum. Şimdi biraz biraz izlemeye başladım ama yine keyif almıyorum. Bizim dönemle bu dönem arasında çok fark var. Biz amatör ruhla oynuyorduk o zamanlar. Biz imza atarken mukavelemizde o paralar yazmazdı. Sadece asgari ücret yazardı.”

FORMAYI KAYBETMEMEK İÇİN SAKAT SAKAT OYNARDIK

Formayı kaybetmemek için sahada canla başla oynadıklarından söz eden Vezir, “Tekmeye kafa atardık. İlk dönemlerde böyle iyi sahalar, iyi toplar, iyi formalarla oynamadık. Ama severek oynardık. Ama şimdi futbolcu büyük paralara imza atıyor. Garanti para bir de. Bizim dönemde forma arkasında isim yazmazdı. O gün 9’u sen giyerdin, yarın ben seni kesersem 9’u ben giyerdim. Yedek kalmamak için sakat sakat oynadığım maçları bilirim. Aslında bu dönemde olsam belki de birkaç hafta oynamayacağım durumdaki bir sakatlığım vardı ama biz o sakatlığı sorun etmezdik. Antrenmanda olsun, maçlarda olsun çıkar topumuzu oynardık. Çünkü oynarsak para kazanacağız, oynarsak formamızı başka bir oyuncuya kaptırmayacağız. O zevkle, o keyifle oynardık. Ama şimdi forma numarası arkasında yazıyor. O forma tapulu malı. Oynarken de çok büyük paralar aldığı için aklında çok fazla sıkıntı yok. Oynanan futbol da ortada zaten.” dedi. 

DOĞRU YÖNETİLEN KULÜPLER ZARAR ETMEZ

İyi yönetilebilen takımların maddi sıkıntı yaşamayacağını da sözlerine ekleyen Hasan Vezir, “Mesela federasyon şimdi 3 puana para veriyor. Havuz parası çıktı. Sezon başında ligin sıralamasına göre kulüplere para dağıtılıyor. Sponsorlar var. Bizim zamanımızda sadece bir tane reklam olurdu. 4-5 tane zengin yönetici olurdu. Onlar kendi paralarını kulübe borç olarak verirdi, transferler o şekilde olurdu. Sonra bir şekilde paraları geri alırlardı. Şimdi o havuz parası kulüplere yetiyor. Eğer doğru paralar verilerek transferler yapılırsa yeter. Eğer yanlış yönetim varsa o kulüp zarar ediyor. Doğru yönetilirse o kulüp zarar etmiyor. Şimdiki futbol maalesef böyle. Ben keyif almıyorum.” ifadelerini kullandı. 

Muhabir: Hamdi Yörür