Yargı Kararının Uygulanmasını İstediler

Muğla'daki üç termik santral hakkında 1996 yılında verilen ve o zamandan beri uygulanmayan kapatma kararının biran önce uygulanması için toplanan onsekiz binden fazla imza Adalet Bakanlığı'na, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na ve Tarım ve Orman Bakanlığı'na gönderildi.

Yargı Kararının Uygulanmasını İstediler

Muğla Çevre Platformu, İkizköy Çevre Komitesi, Muğla Su İnisiyatifi, İklim Adaleti Koalisyonu ve Ekoloji Birliği'nin birlikte düzenlediği imza kampanyasında 18.024 imza toplandı. Adı geçen örgütler geçtiğimiz yıl Ekim ayında dokuz gün süren Muğla Adalet Kervanı etkinliğini düzenlemiş ve Muğla'nın ilçelerini, köylerini ziyaret ederek yurttaşlarla buluşmuştu. Etkinlik sırasında birçok forum düzenlenmiş ve termik santrallerin yol açtığı ekolojik, ekonomik ve sosyal yıkımlara dikkat çekilmişti. 

Kampanyayı yürüten örgütler aynı zamanda termik santrallerin yargı kararına rağmen işletilmesinin yol açtığı insan hakkı ihlalleri hakkında kapsamlı bir rapor da hazırlayarak Avrupa İnsan Hakları Komiserliği'ne ve Avrupa Konseyi'ne göndermişler ve uluslararası sözleşmelerin yerine gerilmesini istemişlerdi. Her iki kurum da konuyu gündemlerine aldıklarını ve Türkiye Hükümeti nezdinde gerekli girişimlerde bulunacakları yanıtını göndermişlerdi. 

Bakanlıklara gönderilen dilekçede; "yargı kararının uygulanması; hukuksuzluklara son verilerek Muğla'daki termik santrallerin kapatılması, bu santrallere yapılan su tahsisi protokollerinin iptal edilmesi, termik santraller kapatılırken adil bir geçiş süreci işletilerek santrallerde çalışanların işsiz kalmaması için gerekli planlamanın yapılması için gereğini talep ediyoruz" denildi.