Yarış İçin Geri Sayım Başladı

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Muğla olmak üzere sadece 6 ilde düzenlediği 4. Bodrum Halikarnas Granfondo Bisiklet Yol Yarışı, uzun ve kısa parkur olmak üzere 2 ayrı rotada yapılacak.

Yarış İçin Geri Sayım Başladı

Türkiye’nin yanı sıra Dünya’nın değişik ülkelerinden bisiklet tutkunlarının mücadele edeceği yarış, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın katkıları ile Muğla Valiliği ve Bodrum Kaymakamlığı himayelerinde 10 Mart günü gerçekleştirilecek. 

65 km’lik Emak Elektrik kısa parkur, Bodrum merkezden start alarak Güvercinlik kavşağından, Mumcular, Çamlık, Kızılağaç dönüldükten sonra İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde son bulacak. 94 Km’lik Bodrum FM parkuru ise Yalı, Mumcular gibi bölgeleri ve Milas’ın bazı köylerini mahallelerini kapsayacak.  Organizasyon Bodrum’un sadece turizm bölgelerini değil, kırsalda bulunan alanlarını da tüm Dünya’ya tanıtacak.

Yarış kapsamında paralimpik engelli bisikletçiler ile ikili bisiklet kullanan sporcular da ayrıca start alacak.

Granfondoların 15 yaştan, 65-70 yaşa kadar Bisiklet Yarışı tutkunlarını bir araya getiren büyük organizasyonlar olduğu söyleyen, Türkiye Bisiklet Federasyonu Muğla Temsilcisi İlker Cömert, “Bodrum 4.kez Granfondo’ya  ev sahipliği yapacak. Türkiye’de sadece 6 ilde gerçekleştirilen bu dev organizasyonun birisinin de Bodrum’da gerçekleştirilmesi bizim için gurur verici. Sayın Valimiz, Bodrum Kaymakamımız, Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürümüz, organizasyonun Bodrum’da gerçekleştirilmesinde büyük destekleri oldu. Umarım organizasyonu Bodrum’a yakışır bir şekilde gerçekleştirebiliriz” dedi.

Daha önceki yıllarda Mayıs ayında düzenlenen etkinliğin Turizm sezonu ve trafik düşünülerek Mart ayına alındığını belirten Cömert, “Organizasyon süresince 8 Mart’tan itibaren sporcu, antrenör, mekanisyen, izleyici ve sporcu aileleri ile başlangıcında önemli bir hareketlilik yaşanması bekleniyor.” dedi. 

15 ülkeden 500’e yakın sporcunun katılacağı yarış kapsamında 8 Mart saat 19.00’da Bodrum Kalesi önünde 175 metrelik özel hazırlanmış bir alanda 4-6 yaş grubunda 25 çocuk denge bisikleti ile Junior Granfondo yarışını gerçekleştirecek. 4-6 yaş grubu tüm çocukların katılacağı yarışmada tüm yarışmacılara ödüller verilecek.