Yenici’nin, Elektrik ve Suyunu Kestiler

Son dönemde, ev sahipleri ile kiracılar arasında zirve yapan anlaşmazlıklar mahkeme kapılarında çözülmeye çalışılırken, ihtilaflar zaman zaman haber bültenlerine de konu oluyor. Bodrum’da yaşamını sürdüren ses sanatçısı Serap Yenici de, davalık olduğu ev sahibi tarafından, elektrik ve suyunun kesildiğini ifade ederek yetkililerden yardım istedi.

Yenici’nin, Elektrik ve Suyunu Kestiler

3,5 yıldan bu yana Gümbet Mahallesi’ndeki bir sitede yaşamını sürdüren sanatçı Serap Yenici’in elektrik sayacı 4 Ekim günü ev sahibi tarafından söküldü. Yenici’nin 25 Ekim günü de su sayacı sökülerek hem elektriksiz, hem de susuz bırakıldı. 

Komşu dairenin elektriği ve suyunun kendisine ödetilmek istendiğini ve bunu kabul etmediği için sayaçlarının söküldüğünü iddia eden Yenici, Bodrum Kaymakamlığı'na yaptığı müracaat sonrası, kaymakamlığın da yazı yazılmasına rağmen, ev sahibinin kız kardeşinin de üyesi olduğu site yönetimine mağduriyetinin giderilmesi için müracaat ettiğini ancak bir sonuca ulaşamadığını söyledi. 

“ALT KATTAKİ KİRACILARIN ELEKTRİK VE SU PARALARINI BENDEN İSTEDİLER”

Kent Haber’e konuşan Serap Yenici, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı;

“Ev sahibim bana hesap numarası vermeyerek bana kira ödetmemeye başladı. Bunun üzerine ben ödememi postane üzerinden yaptım. Bu süreç uzayınca ve kira ödememe işlemi devam edince bana saçma sapan ihtarlar çekilince ben emanet hesaba başvurdum ve emanet hesapla birlikte kiramı ödemeye başladım. Her seferinde bana icra gönderildi ve her seferinde makbuzumu sunup durdurmak zorunda kaldım. Yaklaşık 8 tane durdurulmuş icra kararım var. Benim alt katıma bir sürü kiracı girdi çıktı, bunları yönetim de tespit edebiliyordu. 3 ay önce yönetim değişti ve yönetime ev sahibinin kız kardeşi geldi. Sonra sitede oturan ev sahipleri yönetime geldi. Bunların yönetime gelmesiyle birlikte alt kata giren kiracıların elektrik ve su paraları da benden istenmeye başlandı. Buna itiraz etmemle birlikte yönetim bana ‘biz sizin saatinizi hesaplamak zorunda değiliz, siz o hesabı yapın’ şeklinde ifade ile geldi. ‘Ben bunu ödemem’ deyince de ‘o zaman ev sahibinizden alırız’ dediler. Ben de kendim bir şekilde bana düşen payı ödemek istediğimi söyledim. Ben yönetimden gelen yazı üzerine kendilerine noterden ihtar çektim. Benim sadece kendi payıma düşen elektrik ve suyu ödemek istediğimi bildirdim. Tebligat 3 Ekim’de yapıldı, 4 Ekim’de benim elektrik saatim söküldü, su sayacım indirildi.”

SU SAYACI ODASINA KİLİT TAKILDI

Elektriğinin kesilmesi üzerine emniyete ve savcılığa müracaat ettiğini söyleyen Serap Yenici konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Ben bunun üzerine savcılığa gittim, emniyete gittim. Ben de yönetime ‘Biz Aydem ve MUSKİ’ye bağlı değiliz, ben elektrik ve su saatimi takabiliyormuşum’ dedikçe onlar su sayacının bulunduğu odaya kilit taktılar ve su sayacını taktırmamak için bir mücadele başladı. 25 Ekim’de şehir dışı dönüşümde su sayacımın söküldüğünü gördüm. Bunun üzerine Bodrum Kaymakamlığı’na gittim. Kaymakamlık, ‘bu insan haklarına aykırıdır, hijyen kurallarına uyulmamaktadır’ diye yönetime bir yazı gönderdi. Su saatinin takılmasını istedi. Yönetim buna rağmen yine bu kapıyı açmamakta, su saatimi taktırmamakta ısrar ediyor. Bu olay tamamen yönetimle ev sahibinin işbirliğine dönüştü.”

TAHLİYE DAVASI HALEN İSTİNAF MAHKEMESİNDE 

Hakkında 3 kez tahliye davası açıldığını anlatan Yenici, iki davayı kazandığını, kaybettiği bir davayı ise İzmir Bölge İstinaf Mahkemesi’ne taşıdığını ve mahkemenin devam ettiğini dile getirerek “Benim tamamen borçsuz olduğumu ispatlayabildiğim belgelerim var. Dava, halen İzmir Bölge Mahkemesi’nde devam ediyor. Yani tahliye kararı verilmiş gibi bir durum yok. Ben şu an bu evde resmi ve sözleşmeli kiracıyım, elektriğimi, suyumu alma hakkına sahibim.” dedi. 

Evinde su olmadığı için damacanalarla su getirttiğini ve damacana kaldırmaktan dolayı bel ağrıları çektiğini söyleyen Yenici, zaman zaman otelde ve arkadaşlarında konaklamak zorunda kaldığını aktardı. 

EV SAHİBİ, İDDİALARI REDDETTİ

Kent Haber’in telefonla ulaştığı Serap Yenici’nin ev sahibi ise “Serap hanımın iddialarının hepsi yalandır. Ben zaten 3 yıldır hukuk mücadelesi veriyorum. Tahliye kararı da alındı, kendisi itiraz ettiği için dava istinafta. İki dairenin elektrik paralarının ona yüklendiği iddiası da asılsızdır. Orada halen süzme saat vardır. Sadece kendi harcadığı ondan talep edildi. Son 3 ayda ödemelerini reddetmiştir. Onun için de elektriğini suyunu kestim.” ifadelerini kullandı. 

Muhabir; Hamdi Yörür