Yerel Ürünlere Dikkat Çektiler

Bodrum’da öğrencilerle Slow Food Yaveş Gari Grubu, yerel ürünlere ve üreticilere dikkat çekmek için pazaryerinde bir etkinlik gerçekleştirdi. 

Yerel Ürünlere Dikkat Çektiler

Dereköy’de 11-12 Ocak’ta yapılacak Mandalina Hasat Şenliği öncesinde Slow Food Yaveş Gari Grubu ile Bodrum Uğur Anadolu Lisesi öğrencileri Bodrum Pazaryeri’nde bir araya geldi. Pazaryerinde bir stant açan grup, yerel ve doğal ürünlerle ilgili bilgilendirici broşürler dağıttı. Öğrenciler ayrıca üzerinde “Çiftçi varsa gıda var”, “Yerel üretelim yerel tüketelim”, “İyi temiz adil gıda”, “Peksimetimize lokum pilavımıza sahip çıkalım”, “Yöre pazarlarımız önceliğimiz olsun” yazılı dövizlerle pazaryerinde dolaştı. 

Slow Food Yaveş Gari Grubu Bodrum Birliği Kurucusu Deniz Kurtsan, etkinlikte Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Slow Food Yaveş Gari Grubu Bodrum Birliği’nin lideri olarak mandalinalar sökülmesin, yıllardır 1 liradan satılan Bodrum mandalinasının kıymeti bilinsin diye yeni bir proje başlatıyoruz. Pazaryerinde Uğur Anadolu Lisesi ile birlikte mesajların halka ve çiftçiye gösterilerek gezdirilmesi ve tarafımızdan İlçe Tarım ile üreticiler ile kolaylaştırıcı olarak bu çalışmaların okullar kapanana kadar sürmesi. Mandalina şenliğimiz var, lütfen çiftçimizi koruyalım. Zeytin ağacımızı, mandalinamızı sökmeyelim. Bodrumumuzun değerlerini yok etmeyelim. Çiftçiyi koruyalım, çiftçinin refahı için mandalina şenliğine katılalım. Burası bir mandalina kasabasıdır. Her şey deniz, kum, güneş ve otel demek değildir. Değerlerimiz topraktadır. Çocuklarımıza ağaçları, doğayı bulduğumuzdan daha iyi şekilde teslim edelim.”

Kerem Oda isimli öğrenci ise amaçlarını şu sözlerle dile getirdi:

“Burada amacımız çiftçilerimizi korumak. Mandalina üreticilerinin üretimlerine devam etmesini sağlamak. Üretim yapılan yerleri binaların almaması için buraya geldik. Çiftçimizi desteklemek için buradayız.