Yunan Adalarına Barış Seyri

Bodrum’da kadın yelkencilerden oluşan “Tutkumm” ekibi, Dünya Barış Günü’nde Yunan adalarına yelken açtı. Ekibe, yine kadınlardan oluşan 2 tekne daha katıldı. 

Yunan Adalarına Barış Seyri

Bodrum’da kadın yelkencilerden oluşan “Tutkumm” ekibi Dünya Barış Günü’nde Yunan adalarına yelken açtı. Ekibe, yine kadınlardan oluşan 2 tekne daha katıldı. 

Deniz tutkunu kadın denizcilerin bir araya gelerek kadınların gücünü ve üretkenliğini denizde de göstermek amacıyla oluşturduğu “Tutkumm” ekibi 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlamaları çerçevesinde Milta Marina’dan Yunan adalarına açıldı. “Tutkumm” teknesine yine kadınlardan oluşan “Nil” ve “Nora” da eşlik ediyor. Bodrum' dan yola çıkan kadın yelkenciler, Leros, Kalimnos ve Lipsi adalarını kapsayan bir seyir yapacaklar. 

110 deniz milli seyir yapacak olan kadın denizciler, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 'ün‘Yurtta barış, dünyada barış' ilkesiyle Ege sularında barış rüzgarları estirecek. 

“Tutkumm” teknesinin kaptanı Neşe Hasipek, basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Biz bu sene çoğalarak gidiyoruz. Geçen sene hazırlığımızı yaptık. 3 tekne olduk. Seneye inşallah daha da fazlalaşarak gideceğiz. Yunan adalarına gidiyoruz. Bu sene Yunan adalarından bize katılım yok. Umarım bizi görünce katılmaya karar verirler. Biz bunu her sene yapmak istiyoruz. Biraz daha götürüp bu projeyi gençlere devredeceğiz. Leros, Kalimnos ve Lipsi adalarına gideceğiz. Lipsi’de 2 gün kalacağız. Orada bir arkadaşımız fotoğraf sergisi açtı. Ona destek olacağız orada. Yunan adalarında geleceğimizi biliyorlar. Kalimnos’ta bekleniyoruz. Lipsi Belediye Başkanı bizi destekliyor. Geleceğimizi biliyorlar, yerlerimiz ayrıldı.”

Hasipek, daha önceden Yunan kadın yelkencilerin de kendilerine katılmasını planladıklarını da sözlerine ekleyerek “Yunan kadın yelkenciler maalesef bize katılamayacaklar. Çünkü içerisinde erkek olmayan bir tekne bulamadık. Bize mutlaka orada katılım olacak fakat tamamının kadın olduğu bir ekip bulamadık. Bu seneki seyrimiz 5 gün sürecek” dedi. 

Yunan adalarına yapacakları barış seyrini geleneksel hale getireceklerini ifade eden Hasipek, “Barış Seyri, sosyal medyada “deniztutkususeyirde” adresinden günlük yayın yapacak ve “Yurtta Barış Dünyada Barış” mesajını vermeye devam edecek” diye konuştu. 

Milta Marina’da bağlı bulunan 3 teknedeki yaklaşık 20 kadın, “Barış Seyri” için yelken açtı.