Sakellaropulu'dan Tahrik Dolu Ziyaret!..

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, 16 yıldır Yunanistan'ın işgalinde olan Aydın ilimize bağlı Eşek Adası'nı ziyaret etti. Yunanistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı, ilk ziyaretinde Türkiye’yi adeta tahrik etti.

Sakellaropulu'dan Tahrik Dolu Ziyaret!..

Mart ayında görevine başlayan Yunanistan’ın ilk kadın Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, Ege Adaları üzerinden yeni bir tahrike imza attı. Sakellaropoulou, ilk sınır ötesi ziyaretini Aydın’a bağlı Eşek Adası’na gerçekleştirdi. Sakellaropoulou Türk toprağı olan Eşek Adası’na helikopterle geldi. Sakellaropulu, Ulusal Hapishane, okul ve belediye başkanlığını ziyaret etti.

YUNAN İŞGALİNDEKİ EŞEK ADASI...

1932 Lozan Antlaşması taraflarından İngiltere’nin 1943’te yayınladığı ve 1947 Paris Antlaşması’na taraf olan ABD’nin 1951 yılında yayınladığı haritalarda, Eşek Adası’nın 12 Ada deniz sınırları dışında Türkiye toprağı olarak gösterilmişti. Ada, 16 yıldır Yunanistan işgali altında ve adada konuşlu Yunan kara, deniz ve hava üslerinde yüzlerce silahlı Yunan askeri görev yapıyor.

"BURADA OLMAK BENİM GÖREVİM!"

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropulu’nun, Eşek Adası’nda bulunan anı defterine de şu satırları yazdığı belirtiliyor: 

“Adanın fahri vatandaşı olma onuruna eriştiğim için teşekkür ederim. Tarihin derinliklerindeki bu ada, Yunanistan'ın ayrılmaz bir parçasıdır. Burada olmak benim görevim. Buraya sahip çıkacağız. Yunanistan uzun zamandır Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri ve işbirliği arayışındadır. İki halkın barış içinde bir arada yaşamasına ve işbirliğine yatırım yapmaktadır. Ancak, egemenlik haklarından vazgeçmeye veya ulusal topraklar üzerindeki anlaşmazlıkları kabul etmeye hazır değildir. Güneydoğu Avrupa ve Doğu Akdeniz’de barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması, ulusal stratejimizin temel direğidir.”